Medya

Netaş’ın yeni ortağı ZTE oluyor

Çok uluslu bilişim çözüm ve sistemleri üreticisi ZTE, Netaş’ın, One Equity Partners’ın yönettiği bir portföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V.’ye ait olan yüzde 48.04 hissesini satın almak üzere bir anlaşmaya vardı. Rekabet Kurumu’nun onayına tabi olan bu satış işlemi, Netaş’ın daha geniş ürün ve servis portföyü ile Türkiye’de ve uluslararasında büyümesini hızlandıracak.

Çok uluslu bilişim çözüm ve sistemleri üreticisi olan ZTE, Netaş’ın, One Equity Partners’ın yönettiği bir portföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V’n portföyünde bulunan yüzde 48.04 hissesini, bağlı şirketi ZTE Cooperatief U.A. kanalıyla satın almak üzere bir anlaşmaya vardı. İşlem, Rekabet Kurumu’nun onayına sunulacak. 

Türkiye’nin lider dijital dönüşüm şirketi olan Netaş, kazanacağı ilave teknolojik yetkinliklerle,   müşterilerine daha fazla servis ve çözüm sunarak dış pazarlara erişimini yaygınlaştıracak. Ayrıca, Netaş’ın sağlam kurumsal yapısını, ArGe ve inovasyon odaklılığını ve yeni nesil teknoloji bilgi birikimini daha da güçlendirmesini sağlayacak.

Yeni ortaklık yapısının, Netaş’ın küresel büyümesini destekleyeceğini belirten Netaş CEO’su C. Müjdat Altay şunları dedi:  “Türkiye’nin bir numaralı sistem entegratörü olarak 160’tan fazla küresel operatör için yazılım çözümleri geliştiriyor ve 5 kez Türkiye’nin “Yazılım İhracatı Şampiyonu” olma başarısını elimizde tutuyoruz. Netaş, bu topraklarda doğan bir teknoloji şirketidir ve 2023 yılı itibarıyla Türkiye’den çıkmış ilk 10 marka arasında olabilme hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Bundan sonra büyümemizi küresel arenada çok önemli bir yeri olan bilişim çözüm ve teknolojileri üreticisi, yeni ortağımız ZTE ile sürdüreceğiz ve Netaş’ı küresel bir teknoloji şirketi olarak konumlayacağız.

Türkiye’nin dijital geleceğinin mimarı Netaş olarak, ZTE ile beraber çalışarak dünya pazarlarında daha da yaygınlaşacağız. ZTE ile özellikle ArGe ve inovasyon alanlarında olmak üzere teknoloji birikimlerimizi karşılıklı olarak paylaşacağız. Bu işlemin Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için uygun bir ortam olduğunu vurguladığına inanıyoruz.”

Netaş’ın komşu ülkelere de hizmet veren bölgesel bir üs vazifesi göreceğinin altını çizen ZTE Yönetim Kurulu Başkan ve CEO’su Dr. Zhao Xianming ise şunları söyledi: “ZTE olarak, Netaş’ın güçlü proje teslim yetkinlikleri ile, gerek Türkiye’deki müşterilerimize gerekse yurtdışındaki diğer birçok kilit pazara yönelik hizmet yeteneklerimizi daha da geliştireceğiz. Netaş’taki  tamir-bakım, müşteri destek ve eğitim merkezi yetkinlikleri, ZTE’nin başta cevap süresi olmak üzere bölgedeki servis düzeyinin artırılmasına yardımcı olacaktır.”

Dr. Zhao sözlerini şöyle sürdürdü: “ZTE olarak, Netaş’ın ArGe merkezi ile ZTE’nin ArGe yeteneklerini buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. ZTE’nin vizyonu, bilgi birikimi ve patent portföyü ile Netaş’ın başta VoIP, IT, GSM-R ve siber güvenlik olmak üzere birçok alandaki uzmanlığı sayesinde, ICT sektörüne daha da fazla heyecan verici çözümler sunacağız. ZTE, Netaş’ın ARGE yetkinlikleri ve ürün geliştirme süreçlerininde bilgi birikimi transferi, donanım ve yazılım desteği, test ekipman ve ortamı, birlikte çalışabilirlik deneyimi, komponent tedarikinde hacim indirimleri ve dokümantasyon gibi konularda destek olacak”

ZTE’nin diğer hissedarlara yönelik taahhütlerine de vurgu yapan D. Zhao, işlem sonrasında, Netaş’ın kurumsal değerlerine bağlı kalarak, müşterilerine en iyi değer ve hizmet düzeyini sunmak için mevcut tedarikçileri ve iş ortaklarıyla yakından çalışacağını ve Türkiye’de geliştirilen inovasyonları beslemeyi sürdüreceğini belirtti.

ZTE’nin yatırımını yorumlayan Netaş’ın mevcut Yönetim Kurulu Başkanı David Walsh ise “Netaş, OEP’nin yatırım yaptığı 6 yıl öncesinden bugüne yaklaşık yüzde 400 büyüyerek Türkiye’de olağanüstü bir başarı hikâyesi olmuş ve alanında amiral gemisi bir işletme haline gelmiştir. Netaş’ın gerçekten son derece yetenekli olan ekibi, kurumun ICT sektörü yeteneklerini kuvvetlendirerek Netaş’ı Türkiye dışında da büyütmeyi başarmıştır. ZTE’nin yatırımı, küresel erişimi ve ürün genişliğiyle Netaş, gelecek başarılar için olağanüstü iyi konumlanmıştır” yorumunu yaptı.

Netaş Hakkında

Netaş iletişim ve bilgi teknolojileri sektöründe inovatif ve uçtan uca sistem entegrasyon ve teknoloji servisleri sunmaktadır. Netaş, 50 yıllık başarılı geçmişi ve deneyimli ArGe ekibiyle teknoloji danışmanlığından satış sonrası hizmetlere kadar Türkiye, Kuzey Afrika, CIS ve Asya-Pasifik pazarlarında faaliyet göstermektedir. Şirket, telekom operatörleri, kamu ve özel kuruluşlar ve savunma sektörü için mobil genişbant, siber güvenlik, bulut çözümleri, yönetilen servisler, savunma iletişimi teknolojileri, GSM-R, ICT entegrasyon servisleri ve özel yazılım geliştirme gibi farklı alanlarda yeni nesil iletişim çözümleri sunmaktadır. Borsa İstanbul’da hisseleri işlem gören  (NETAS) Netaş’la ilgili daha fazla bilgi için; www.netas.com.tr

ZTE Hakkında

ZTE, ileri telekomünikasyon sistemleri, mobil cihazlar ve kurumsal teknoloji çözümlerini, telekom operatörleri, kamu ve özel kuruluşlar ve son kullanıcılara sağlar. ZTE, M-ICT stratejisi kapsamında müşterilerine, tümleşik telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri alanlarında uçtan uca entegre ve inovatif çözümler sunarak değer katmaya odaklıdır. Hong Kong ve Shenzhen borsalarına kote olan ZTE’nin (H hisse kodu: 0763.HK / A hisse kodu: 000063.SZ) ürün ve servisleri 160’dan fazla ülkedeki 500’den fazla operatör tarafından tercih edilmektedir. Yıllık gelirinin %10’unu araştırma geliştirmeye ayıran ZTE, uluslararası standart belirleyici kurumlarda yönlendirici görev almaktadır. ZTE kurumsal sosyal sorumluluğa verdiği önem ile Birleşmiş Milletler Global Compact girişiminin de bir üyesidir. Daha fazla bilgi için; www.zte.com.cn

One Equity Partners Hakkında

Kuzey Amerika ve Avrupa’da faaliyet gösteren One Equity Partners (OEP), endüstri, sağlık ve teknoloji sektörlerine odaklı bir orta ölçekli pazar girişim sermayesi şirketidir. Yatırım yaptığı şirketlerde dönüşümsel değişimi hedefleyen OEP, deneyimli ekibi ile ortaklarına uzun vadeli değer sağlamaktadır. 2001’dan itibaren 140’ın üzerinde firmaya yatırım yapmış olan OEP, 2015 yılında JP Morgan’dan ayrılmıştır. OEP’nin yatırım profesyonelleri New York ve Şikago merkezli olup, Frankfurt’ta bir danışmanlık ofisi bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için; www.oneequity.com

 

Bilgi İçin:

Mehtap Çakıroğlu, Ogilvy PR Medya Direktörü / +90 212 339 83 60 / mehtap.cakiroglu@ogilvy.com