Siber Güvenliğe Bütünsel Bir Yaklaşım: Sektörel Zorluklarla Başa Çıkmak İçin “İnsan, Süreç ve Teknoloji” Arasında Nasıl Bir Denge Kurmalı

Sektörlerin siber güvenlikte karşılaştıkları zorlukları insan, süreç ve teknolojiyi dengede tutarak bütünsel bir yaklaşımla nasıl yöneteceklerini inceleyen araştırma raporu Netaş’ın katkılarıyla IDC Türkiye tarafından hazırlandı.

BT altyapısının giderek artan karmaşıklığı, cihazların yaygınlaşması, Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) gibi yeni yönetmeliklerin yürürlüğe girmesi ve hızla değişen tüketici talepleri şirketlerin süreçlerini ve iş yapış şekillerini etkiliyor.

Nesnelerin interneti (IoT) ve Yapay Zeka (AI) gibi yeniliği hızlandıran etkenlerin yanı sıra büyük veri analitiği, bulut bilişim, sosyal iş uygulamaları ve mobilite gibi 3. platform teknolojileri de tehditlerin kapsamını genişleterek kuruluşları yeni zorluklarla baş başa bırakıyor.

Araştırmaya göre, her üç şirketten biri; hacklenme ve sıfır gün saldırılarının oldukça ciddi tehditler olduğunu düşünüyor.

CIO'ların üçte birinden fazlası, çalışanlar tarafından kasıtsız olarak neden olunan veri sızıntısının/kaybının, özellikle KVKK'nın yürürlüğe girmesinden sonra çok ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtiyor. Çalışan sabotajı gibi iç tehditler ise şirketlerin kaygılandığı konulardan biri ve kurumları sıfır güven modelini düşünmeye zorluyor.

Öte yandan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de güvenlik alanında yetişmiş insan kaynağı eksikliği şirketler için bir sorun olmaya devam ediyor. Bu durum ise şirketleri güvenlik stratejilerini gözden geçirerek yönetilen güvenlik hizmetleri kullanmaya yönlendiriyor.

Tüm bu konulara ışık tutan Siber güvenliğe bütünsel bir yaklaşım: Sektörel zorluklarla başa çıkmak için ‘insan, süreç ve teknoloji’ arasında nasıl bir denge kurmalı başlıklı IDC White Paper’ın tamamını okumak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.