Akıllı Eğlence

Stadyumun da Akıllısı Olur

İnsanoğlunu yüzyıllardır bir araya getiren spor, tiyatro ve müzik şimdi hızlı bir dönüşüm içinde. Bugün, konser salonları ve stadyumlar, binlerce cep telefonunun ışığıyla aydınlanırken, onbinlerce insan uzaklardaki sevdikleriyle bu anları paylaşabiliyor. Ayrıca internetten aldıkları biletlerle etkinliklere katılan kalabalıklara, etkinlik alanında özel teklif ve avantajlar sağlanıyor. Bu sayede organizatörler gelirlerini artıracak yeni mecralara kavuşuyor.

Bizim için teknoloji, insanlığa daha iyi bir yaşam sundukça anlamlı. Türkiye Futbol Federasyonu’yla (TFF) 2014 yılından bu yana yürüttüğümüz Akıllı Stadyum Projesi kapsamında şimdiye kadar 50’den fazla stadyumu akıllı eğlence merkezlerine dönüştürdük. Bugün, dünyanın en kapsamlı elektronik bilet altyapısını kurduk.

Maç operasyon merkezleri, stadyum veri merkezleri, CCTV gözetleme sistemleri, geçiş kontrol sistemleri, tesislerin tüm ağ kurulumlarını yaparak BT altyapısını hazırladık. Şimdi bu tesisler, akıllı stadyumlar!

Ayrıca İstanbul Gayrettepe’de veri merkezi, Ankara Ümitköy’de veri kurtarma merkezi ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva’da bulunan Ana Maç Operasyon Merkezi’nin kurulumunu gerçekleştirdik.

TFF projeleri kapsamında, binlerce ziyaretçiye, aynı anda yüksek hızlı Wi-Fi ve e-bilet altyapısı hazırladık. Sistemimizdeki beacon altyapısı sayesinde, kişiye özel kampanyalar, etkin reklam platformları, akıllı park yeri ve kapalı alan lokasyon hizmetleri de sunuyoruz.

Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig stadyumlarının bakım ve ağ/sistem operasyon hizmetlerine de devam ediyoruz.

Cezayir bizim teknolojimizi kullanıyor

Akıllı eğlence alanındaki tecrübelerimizi Cezayir’e taşıdık. 50.000 kişilik stadyum ve 600 kişilik atletizm projesi “Tizi Ouzou Stadyum Kompleksi”ne birbirine entegre çalışan çözümler üretiyoruz. FIFA tarafından belirlenen, uluslararası standartlara uygun çözümlerimizle, şimdi global arenalarda da varlığımızı gösteriyoruz.

Cezayir’in dijital dönüşümünün önemli örneklerinden biri olarak anılan projemiz; IP CCTV, yangın alarmı, karbonmonoksit algılama, anons, SMATV, erişim kontrol, merkezi saat sistemi, aydınlatma otomasyon sistemi, broadcast sistemi, hem stadyum hem de atletizm sahaları için reji, LED ekran ve otopark sistemlerini kapsıyor.

Birden fazla zayıf akım sisteminin entegre edilerek bütünleşik bir çözüm sunulması, bu projeyi farklı kılıyor. Projemizin uluslararası standartlarda yeni birçok teknolojiyi barındırması bize önemli bir deneyim kazandıracak. Projenin 2020 yılında tamamlanması hedefliyoruz.

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020