Akıllı Enerji

NEOS ile enerji sektöründe dijital dönüşüm

%100 yerli teknolojilerle enerji sektöründe dijital dönüşüme destek oluyoruz. Netaş Enerji Otomasyon Sistemleri (NEOS) ile kentlerin enerji ve kaynak yönetimini dijital altyapıya kavuşturuyoruz.

Elektrik sayaç verilerinin otomatik olarak bulut tabanından okunmasını ve yönetilmesini sağlayan bir sistem tasarladık: NEOS OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi)

Yeni sistemle artık elektrik tüketimi kolayca tespit ediliyor, işgücü ve zaman tasarrufu yapılıyor. Ayrıca talebin gerçek zamanlı bütçelendirilmesi, kolayca faturalandırılması, enerji kaybı tespiti ve tüketim öngörülerinin toplanması sağlanıyor.

Bugün, Türkiye’nin elektrik dağıtımının yaklaşık % 4’ü OSOS üzerinden gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 80.000 elektrik sayacı uzaktan okunuyor. Sahadaki iki elektrik dağıtım firması tarafından kullanılan sistemle, 5 ilimizde (Aydın, Muğla, Denizli, İzmir ve Manisa) sokak aydınlatma sistemlerinin yönetimi de gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında, serbest tüketicilerin tüketim verilerinin izlenmesi, sahadaki alarmların takip edilmesi, aydınlatma yönetimi ve trafo yük optimizasyonu gibi önemli görevler de yerine getiriliyor.

NEOS’un kaynak yönetiminde sağladığı fayda, NEOS Hydro ile su sayaçlarında da uygulanıyor. Uzaktan okunan su sayaçları sayesinde kayıp ve kaçaklar önleniyor. NEOS Hydro’u bugün bir Büyükşehir Belediyesi kullanmaya başladı.

Büyük şehir, büyük tasarruf

Kent aydınlatmasında verimliliği ve tasarrufu artırmak için geliştirdiğimiz NEOS Photon, İstanbul’da yerel bir belediyede kullanılmak üzere teslim edildi. Sahadaki tüm cihazların anlık ve gerçek zamanlı olarak takip edilmesini sağlayan bu platform, arızaların tespitini otomatik olarak gerçekleştiriyor. Ayrıca saha operasyon ekiplerini yönlendirerek arızanın en kısa sürede çözülmesine yardımcı oluyor. NEOS Photon, şehir aydınlatmasında %75’e varan elektrik tasarrufu sağlıyor.

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020