Başarı Hikayeleri: NetgrupBT

NetgrupBT, Azure ile Her Yerden Erişilebilir ve Ölçeklenebilir Yapıya Taşındı

Türkiye Bilişim Teknolojileri sektöründe yaklaşık 20 yıldır personel kiralama ve üretici bağımsız danışmanlık hizmetleri sunan NetgrupBT, kurumsal uygulamalarında bulut sunucuları ile erişilebilirlik ve ölçeklenebilirliğini arttırdı.

Sektör: Teknoloji ve Danışmanlık
Kuruluş Yılı: 2000
Şube ve Ülke Sayısı: Türkiye
Çalışan Sayısı: 50+.

Kulanılan Servisler:

  • Azure App Servisleri
  • Azure Sanal Makine
  • Azure Monitor
  • Azure Backup

Türkiye’de teknolojik gelişimlerin ışığında şirketlerin bilgi işlem ihtiyaçlarının ortaya çıkışı ile nitelikli personel ve uzmanlıklar önem kazanmaya başlamıştır. Birçok sektörde o güne kadar göz ardı edilen bilişim teknolojileri şirketlerin büyüme ivmesini arttıran ve gelişime yön veren departman olarak ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu ihtiyaçların yoğunlaştığı 2000 yılında kurulan NetGrupBT kurulduğu günden beri bilişim teknolojileri departmanı için yatırım yapmayan firmalara dış kaynak sağlayarak gelişimlerine katkı sunmaktadır.

Bilişim alanını şirketlerin büyümesi için önceliklendirmesi gerektiğini savunarak başta Finans ve Muhasebe yazılımları ardından Satış ve İnsan Kaynakları uygulamaları gibi sektörün dinamiklerini değiştiren yapıları tecrübesi ile harmanlamıştır. 2010 yılına kadar uygulama desteği, uygulama bakımı gibi daha odaklı alanlarda ilerlemenin verdiği dinamizm ile şirketlere uçtan uca bilişim teknolojileri danışmanlığı sunmaya başlamıştır.

Sanallaştırmanın yaygınlaşması ile donanımdan yazılım ve yönetim hizmetlerine doğru yönelen bilişim yatırımlarına paralel bir şekilde büyük projelerde görev alan uzman danışman ekibi ile bir çok kurum ve şirkete destek olup sektöründe öncü konuma gelmesine yardımcı olmuştur.

Son yıllarda ise uzak çalışma alışkanlıklarının yaygınlaşması ile şirketlere çağrı bazlı altyapı desteği, uzman personel ile marka bağımsız danışmanlık sunmaktadır. Yaygınlaşan dağıtık mimariler için güvenlik yaklaşımları ve hizmetleri sunmaktadır.

2020 yılı itibari ile 50 kişiden fazla çalışanı ile destek verdiği kurumsal müşterilerini uçtan uca uzak çalışma metotlarına uygun olarak yeniden dizayn etmekte ve verimlilik artışı konusunda sunduğu eşsiz danışmanlık ve ürünleri ile rakiplerinden ayrışmaktadır.

Netaş ile 2018 yılından itibaren stratejik teknoloji ortaklığı oluşturan NetGrupBT kendi altyapısı için Microsoft Bulut çözümlerini tercih etmiştir.

Bugüne kadar yapılan projelerin büyük bir kısmı üretkenlik ve güvenlik başlıklarına odaklanmıştır. Çalışanların kullandığı raporlama ve arşiv uygulamalarını Microsoft Azure altyapısına taşıma projesini ise uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı günümüz normallerine uyum sağlamak için tamamlamıştır.

Evimiz Ofis, Sunucumuz Bulut

Son yıllarda artan uzak çalışma örnekleri Pandemi’nin etkisi ile bir hayli artmış, finans ve kamu kuruluşları gibi geleneksel yapılarda bile işlemeye başlamıştır. Bu ortamın etkisi ile özellikle 7×24 devam eden yardım masası uygulamaları başta olmak üzere raporlama altyapısını yoğun kullanan ve artık ofisten çalışmayan ekip üyeleri için başlayan proje tüm şirkete yayılmış durumdadır.

Bu proje esnasında Azure hizmetlerinin esnekliği ve yüksek erişilebilir yapısı ön plana çıkmıştır. Mesai saati sonrası yaşanan yoğun rapor oluşturma işlemleri için başta şirket altyapısına erişmek için kurulan VPN bağlantıları olmak üzere birçok servis darboğazlar yaşamaktaydı. Azure ile her çalışanın doğrudan bağlantı kurabileceği bir altyapı sağlanarak. Network Security Gruplar (NSG) ve Firewall kuralları ile gerekli güvenlik de sağlanmış oldu.

Bakım ve altyapı maliyetlerinde tasarrufun yanı sıra çalışanların üretkenliğini artıran çözümler için Raporlama yapısında çalışan Microsoft SQL tabanlı uygulama Azure üzerine taşınmış ve esnek bir mimaride belirlenen ihtiyaçlara ve kurallara göre artan sayıda Sanal Makine içinde çalışacak şekilde yapılandırılmıştır.

Güvenli ve Sürekli Hizmet

Azure servisleri ile kurulan altyapıda yedekleme, izleme gibi kritik bileşenlerin bütünleşik çözümler ile sunulabilmesi öncelikli tercih sebepleri arasında ön sıralarda gelmektedir.

Küreselleşen hizmet ağında Turkiye’nin yanı sıra Turki Cumhuriyetler ve Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinden de dönemsel projelere destek olan NetgrupBT için kaynakların erişim hızı ve SLA seviyesi Azure Backup ve Monitoring servisleri ile sürekli izlenir hale getirildi. Proaktif bir yaklaşım ile sorun halinde müdahale edilerek en az hizmet kesintisi ile sunulan hizmetin toplam kalitesinin arttırılması amaçlanmıştır.
Gelecek proje planları arasında kurumsal web sitelerinin Azure üzerine taşınması ve sunulan bazı servislerin SaaS yapısına döndürülerek tüm dünyaya pazarlanması gibi stratejik alanlar mevcuttur. Microsoft Azure servisleri ile hayata geçirilecek bu projelerin entegrasyon adımları için bugünden çalışmalar başlamıştır.

Uzun yıllardır hizmet verdiğimiz müşterilerimiz ile aramızda kurulan güven ilişkisi sunduğumuz kesintisiz hizmet sayesinde başlamış, yüksek teknolojik altyapımız ve çağın getirdiği taleplere hızlı uyum ile de artarak devam etmektedir.

Microsoft Azure altyapısı bizim için bu güvenin sürdürülmesinde en önemli ihtiyaçları ortak bir potada buluşturmuştur;
- Güvenlik
- Her yerden erişim
- Süreklilik

Netaş’ın uzmanlığı ve tecrübeli kadrosu ile çok kısa sürede hayata geçirilen proje tüm dünyayı etkileyen pandemi şartlarında şirketimizi öne çıkarmış ve toplam marka değerimize katkı sağlamıştır.

Ayşe Kaya
NetgrupBT Pazarlama ve Marka Direktörü

NetgrupBT sektöründe öncü kuruluşlardan biri olarak hem teknolojiyi kullanırken hem de teknolojinin kullanılmasına aracılık ederken hız ve erişilebilirliği en ön planda tutmaktadır.
Azure servisleri ile bu erişilebilirliği bir adım öteye taşıyarak güvenli ve erişilebilirlik olarak lanse ediyoruz. Azure’ün bütünleşik veri koruma ve güvenlik bileşenleri çözüm setimizin en önemli parçalarıdır.

 

Belirlenen kaynakların bulut hizmeti olmasına rağmen uzun dönemli rezerve edilerek maliyet avantajı sağlaması, dilediğimiz ve ihtiyaç duyduğumuz zaman ise rezerve edilmiş kaynakların büyütülebilmesi ise maliyet anlamında esnekliğimizin temelini oluşturmuştur. Sanal Makineler ve veri tabanları için yapılan rezervasyon ile Bulut tabanlı projemizde yerel veri merkezleri ile rekabet edebilir bir çözümü yine rekabetçi bir fiyat yaklaşımı ile sunmuş bulunmaktayız.

 

Özgür Çebi

Netaş – Bulut ve Altyapı Çözümleri Müdürü

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020