Başarı Hikayeleri: Simit Sarayı

Sektör: Gıda Üretimi
Kuruluş Yılı: 2002
Şube ve Ülke Sayısı: 180 Şube / 15 Ülke
Çalışan Sayısı: 1.000+.

Kulanılan Servisler:

  • Azure Sanal Makineler
  • Microsoft Windows Server 2016
  • SQL Server 2014
  • Azure Site Recovery
  • Azure Sentinel
  • Azure Monitor

Simit Sarayı Pandemi Döneminde Azure ile Esneklik ve Tasarruf Sağladı

Türkiye’nin en büyük yemek zincirlerinden Simit Sarayı 2002 yılında büyük bir hayalin sahibi olarak çıktığı yolda dünyanın dört bir yanında, her gün 1 milyon farklı kişiye lezzetlerini ulaştırmaktadır.

Tubitak onaylı ilk fabrikasını 2005 yılında İstanbul’da kuran Simit Sarayı, 2015 yılında dünya kalitesinde üretim yapan, tamamen son teknolojiyle donatılmış ve dünyanın en yüksek kapasiteli üretim tesisine sahip “Esnek Simit Üretim Hattı”nı devreye alarak global gücünü pekiştirmiştir. Toplamda 25.000 metrekarelik, dünya standartlarında dört farklı fabrikada üretilen ürünlerini dünyanın farklı coğrafyalarına göndermektedir.
Simit Sarayı, yurt dışındaki ilk fabrika yatırımını ise 2016 yılında Londra’da yapmıştır. Avrupa’daki büyümesini hızlandırmak ve desteklemek amacıyla Londra yakınlarında satın alınan fabrikada börek, milföy ürünler, baton simit ve sandviç üretim tesisiyle taze ve donuk unlu mamullerin üretimi gerçekleştirilmektedir.

Büyük bir titizlikle faaliyetlerini sürdüren Simit Sarayı aynı zamanda ISO-9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO-22.000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, OHSAS-18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve Helal sertifikalarına sahiptir.

Türkiye dışında Hollanda, Suudi Arabistan, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletler’de de mağazaları bulunan Simit Sarayı, uluslarası pazarda da Türk Markası olarak Simit kültürünü sınırlar ötesine taşımaktadır.

Netaş ile 2015 yılından itibaren Office 365 başta olmak üzere Microsoft temelli bulut teknolojilerine geçişi gerçekleştiren Simit Sarayı Türkiye’nin ilk Azure Felaket Kurtarma Merkezi yapısını devreye alan şirketlerindendir.

2020 yılında Türkiye’de dahil tüm Dünya’yı etkisine alan Covid-19 ve pandeminin getirdiği kısıtlamaların yarattığı sorunlara cevaben yine Azure üzerinde geliştirilen esnek ve ölçeklenebilir mimariyi tercih etmiştir.

İhtiyaç Halinde Büyüyen Kaynaklar

Simit Sarayı’nın yurtdışı operasyonunda Windows Server ve Microsoft SQL Server ürünleri üzerinde çalışan uygulamalar için azalan ihtiyaca yönelik esnek bir yapı kurulması için Azure üzerinde Sanal Makineler, VPN Bağlantıları, Ölçeklenebilir Sanal Makine Setleri konumlandırılmıştır.
Yapının düzenli izlenmesi için Azure Monitor ve güvenliğin ön planda tutulması için Azure Security Center ile Sentinel devreye alınmıştır.

Raporlama ihtiyacı ve yoğun operasyon olduğu günlerde kaynaklar belirlenmiş kurallar çerçevesinde büyüyerek performans ihtiyaçlarını karşılamakta, farklı ülkelerden gelen talepler için birden fazla veri merkezine yayılarak ihtiyaçları daha net karşılamaktadır.

Web arayüzünden hizmet veren üretim takip ve stok takip yapısı için kullanılan Web Sunucular (IIS Server) ölçeklenebilir Sanal Makineler içinde (VM Scale Set) ve bağlantı sağlanan veri tabanı mimarileri ise (SQL Server) Sanal Makineler içinde konumlandırılmıştır.
Kritik verilerin olduğu veri tabanlar için Azure Backup yapısı farklı veri merkezlerine yedekleri kopyalacak şekilde yapılandırılmış ve olası felaket senaryolarına karşı birden çok ülkeyi kapsayacak şekilde geri dönüş planları oluşturulmuştur.

Sürdürülebilir ve İzlenebilir Kaynaklar

Azure altyapısını kullanan tüm kaynaklar için Azure Monitor çözümü devreye alınmış ve altyapı 7×24 izlenebilir hale gelmiştir. Bu şekilde hem sahadan gelen ihtiyaçlara anlık otomatize edilmiş cevaplar verilebilmekte hem de sistemde oluşabilecek olası darboğazlar yada teknik sorunlara erken müdahale edilebilmektedir.

Azure üzerinde kurulan Windows Server ve Microsoft SQL Server mimarisinin güvenliği ve genel takibi için ise Azure Security Center yapılandırılarak, oluşan kayıtların Azure Sentinel üzerinden incelenmesi ve yorumlanması sağlanmıştır.

Sürekli Gelişim ve Entegre Çözümler
Simit Sarayı BT altyapısında kullandığı Microsoft Office 365 çözümleri ve güvenlik bileşenlerini sunduğu bütünleşik çalışma gücünü, bulut teknolojileri ile gelen sürekli güncellemeleri tüm kullanıcılarına yaygınlaştırmış durumdadır.
Azure Information Protection çözümü ile son kullanıcılarda sağlanan veri sınıflandırma ve veri koruma politikaları EDR çözümü ile entegre edilerek uçtan uca güvenliğin son kullanıcı kısmı sağlamlantırılmış olacaktır.

Istanbul veri merkezinde bulunan sunucuların yönetimi için Azure Arc for Servers ve güvenliği için Azure Sentinel’in yaygınlaştırılması da planlanan projeler arasındadır.

Microsoft Azure uzun yıllardır altyapımızda Felaket Kurtarma Merkezi olarak hizmet vermekteydi.

Pandeminin getirdiği yeni düzen içinde maliyet odaklı yaklaşımlarımıza cevaben de yurtdışı operasyon sistemlerimizi Azure üzerinde konumlandırarak hem esneklik hem de yüksek erişilebilirliği sağladık. Bu çalışmalar esnasında Güvenlik ve bütünleşik çalışabilmek bizim için vazgeçemeyeceğimiz önceliklerimizdendi.

Azure servislerinin diğer Microsoft bulut servisleri ile entegre çalışabilmesi ve güvenliğin en öncelikli yaklaşımlardan biri olması hızlı karar vermemizi, Netaş’ın güçlü ve tecrübeli kadrosu ise geçişimizin sorunsuz olmasını sağladı.
Kadir Tophan
Simit Sarayı - IT Director

Simit Sarayı’nın ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulan çözümlerimiz arasında Azure sanal makineler, yedekleme hizmetleri, network bileşenleri ve tabiki izleme ve güvenlik katmanlarını konumlandırdır.

Anlık ihtiyaçlara cevap verebilecek bir mimari oluşturmanın yanında Microsoft’un sunduğu hibrit lisanslama modelleri de toplam faydayı en düşük maliyet ile oluşturmamıza yardımcı oldu.

Bulut servislerinin kullandığın kadar öde modelinde olması pandemi gibi geçici ve acil durumlarda yatırım kararlarını ilk yatırım maliyeti olmadığı için olumlu yönde hızlandırmakta ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını çok hızlı karşılayabilmemize olanak sunmaktadır.

 

Özgür Çebi

Netaş – Bulut ve Altyapı Çözümleri Müdürü

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020