2022’de tanıtımı yapılan Türkiye’nin yerli sunucusu Netaş Bulut Sunucu, Turkcell’in sanallaştırma altyapısında önemli paya sahip olan teknoloji ekipmanlarından biri oldu.

Yeni nesil iletişim altyapıları alanında yerli teknoloji kullanımını artırma misyonuyla hareket eden Netaş ve Turkcell, iki yıl önce dünyanın en büyük mobil iletişim etkinliği MWC’de duyurdukları yerli sunucu yatırımını büyütmeye devam ediyor. Şebeke altyapısını güçlendirmek amacıyla bugüne kadar gerçekleşen yatırım ile, Turkcell’in şebeke sanallaştırması süreçlerinde kullanımı planlanan Netaş Bulut Sunucu sayısı 1.000’e ulaşacak.

Türkiye’nin lider operatörü Turkcell‘in donanım odaklı bir çözümden yazılım odaklı bir çözüme giden mimarinin ihtiyaçlarına cevap vermek için tercih ettiği Netaş Bulut sunucu; çeşitlenerek artan ürün portföyüyle microservis mimariye destek veren, yeni jenerasyon teknolojilerle uyumu konusunda ülkemizin ihtiyaç duyacağı altyapı ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlandı.

Netaş Telekom İş Birimi Genel Müdürü Bülent Elönü, “Türkiye’de dijital yüzyılın mimarı Turkcell ile çıktığımız yerli teknoloji kullanım yolculuğunda çok önemli bir mihenk taşına daha ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. Altyapısının önemli/büyük bir kısmını yerli sunuculara emanet eden Turkcell’in dünya çapında başarılarına yenilerini Netaş Bulut Sunucularda ekleyeceğine eminim” dedi. İki yıl önce MWC 2022’ye damga vuran yerli sunucunun üretim kapasitesinin de arttığından söz eden Elönü, telekom alanındaki iş ortaklıklarının yanı sıra kamu ve kurumsal şirketlerin de çok yoğun ilgi gösterdiğini dile getirdi. Yoğun ilgiye cevap verebilmek adına, Netaş’ın kendi tesislerinde üretimini sağladığı ve yeni müşterilerden aldığı siparişlerle hızla büyüyen Netaş Bulut sunucu üretim kapasitesini arttırmayı planlandığını da belirtti.

Müşterilerine hem mobil hem de sabit ağlarda ses, veri, IPTV, katma değerli tüketici ve kurumsal hizmetler sunan Turkcell, geleneksel telekom hizmetlerindeki güçlü büyümeyi sürdürmenin yanı sıra, dijital hizmet projelerinin geliştirilmesini aktif olarak destekliyor ve şebeke sanallaşma dönüşümlerinin çok önemli bir kısmını tamamlamış durumda.

ZTE ürün satışları ile Telekom segmenti agresif büyümesini sürdürüyor

Telekom segmentinde de ZTE’nin ürünleri ile agresif büyümelerini sürdürdüklerini dile getiren Dumlu, şunları kaydetti: “Geçen yılın aynı dönemine göre Telekom segmentinin aldığı sipariş miktarı yüzde 66 oranında artarak, 1.385 milyon TL’ye, satış geliri ise aynı dönemde geçen yıla kıyasla yüzde 106 artarak 1.550 milyon TL’ye yükseldi. 2023’ün ilk dokuz aylık döneminde segmentin brüt kârı da 89 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Toplam satışlar içindeki payı yüzde 33 olan Telekom segmenti ikinci büyük payı oluşturdu. CPE pazarında müşteri portföyümüzü genişlettik. Yüksek hızda mobil internet sağlayan WTTX ürün ailesinde CAT 12 ürünlerimizi Türkiye’nin önde gelen Telekom operatörlerinden biri ile pazara başarılı bir şekilde sunduk. WIFI 6’da 3Gbps hıza sahip gelişmiş Mesh AP ürünlerimizi de Türkiye’deki lider Telekom operatörü müşterilerimizin hizmetine sunmaya başladık. Yerli sunucu ürünümüzle pazarda büyümeye devam ettik ve yeni müşterilerimize satış gerçekleştirdik. Intel 4. nesil işlemcili yerli sunucumuzla Telekom, Finans ve Kamu müşterilerimizde ürün testlerine başladık. Yerli ürün portföyümüzü genişletmeye devam ettik. Mikrodalga iletişim ürün ailesinde yerli malı belgelerini aldığımızı da belirtmek isterim” dedi.

Netaş’ın Telekom segmentinde uluslararası pazarlardaki başarısına değinen Dumlu, “Kazakistan pazarında büyüme trendimiz devam ediyor. Tüm operatörlere yerlileştirdiğimiz güç kaynağı ürünleri sağlar duruma geliyoruz” diye konuştu.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör, “Bölgenin öncü şirketi olarak verimliliği en üst düzeye çıkarmak için tedarikçi bağımsızlığı, ölçeklenebilirlik, hizmet çevikliği yeteneklerimizi geliştirdik. Sanallaştırmanın geleceği için Turkcell Birleşik Telekom Bulut platformunu hayata geçirdik. Birleşik Telekom Bulut yolculuğunda Netaş ile olan iş birliğimizle bu platformu, yerel sunucularla sürdürülebilir bir şekilde genişletmeye devam ediyoruz” dedi.

Bütünleşik telekom altyapısında yerli sunucu kullanılıyor

5G ve yapay zekâ teknolojilerinin giderek hayatımıza daha fazla entegre olmasıyla hareketlenen sunucu pazarında, NETAŞ Bulut Sunucusuna gösterilen ilgi de artıyor. Netaş Bulut Sunucuda bulunan en son nesil işlemci desteği, yüksek bilgi işlem yoğunluğu taleplerine cevap veren GPU kapasitesi, veri depolama ve veri iletimi için esneklik ve çeşitlilik sağlayan alt birimler ve enerji dönüşüm verimliliğini destekleyen güç kaynağı desteği ile artan ilgi ve ihtiyacı karşılıyor.

Düşük enerji tüketimiyle öne çıkan Netaş Bulut Sunucu, yüzde 95’e varan enerji dönüşüm verimliliğine sahip. Çalışırken değiştirilebilen bilgi işlem yoğunluğu yüksek sürücüleri destekleyen sunucu, en son teknolojiye sahip bellekler, işlemciler ve yüksek hızlı ethernet ağlarının kullanılmasına olanak tanıyor. Ayrıca web tabanlı sunucu yönetim yazılımı, yönetimi kolaylaştırırken, idari işletim maliyetini de düşürüyor.
Netaş Bulut Sunucu hakkında daha fazla bilgi için netas.com.tr/yerlilestirme-cozumleri adresini kullanabilirsiniz.

Netaş Hakkında

1967 yılında, ülkemizin iletişim altyapısını tamamen yerli üretimle kurmak üzere yola çıkan Netaş, Türkiye’nin ilk özel ve yerli telekom ArGe’sini kurarak, ilk yazılım ihracatını gerçekleştirmiştir. Şirket, bugün Kuzey Afrika’dan Orta Asya’ya kadar birçok ülkede, bütünleşik iletişim çözümleri geliştiriyor, dijital dönüşüm projelerinde yer alıyor.

Türkiye’yi, bölgenin teknoloji üssü haline dönüştürmek için çalışan Netaş hakkında daha fazla bilgi için netas.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

Turkcell Hakkında

Turkcell, Türkiye’de kurulmuş; yerleşik, entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketidir. Müşterilerine mobil ve sabit şebekeleri üzerinden ses, data, TV hizmetleri ve katma değerli bireysel ve kurumsal servisler sunmaktadır.

Türkiye’de mobil iletişim, Şubat 1994’te Turkcell’in hizmete girmesiyle başladı. Turkcell, müşterilerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak müşteri sayısını da artırarak gelişimini sürdürdü. Hisseleri Temmuz 2000’de Borsa İstanbul (BİST) ve New York Stock Exchange’de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başlayan Turkcell, NYSE’ye kote olan tek Türk şirketi unvanına sahiptir. Turkcell aynı zamanda Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki ilk 25 arasında yer almaktadır.

https://www.turkcell.com.tr

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020