Netaş, ArGe ve inovasyon çalışmaları ile sektörde fark yaratmayı sürdürüyor. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 2017 yılı raporuna göre, Netaş toplam patent başvuru sayısına göre telekomünikasyon sektörü firmaları arasında üçüncü sırada yer aldı. Şirket aynı zamanda, telekomünikasyon şirketleri arasında günümüze dek yapılan toplam patent başvuruları bakımından da üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye bilişim sektöründe en fazla ArGe yatırımı yapan şirket olduklarını belirten Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, “Yalnızca Türkiye’ye değil, ülkemizin yer aldığı bölgeye hizmet veren bir teknoloji üssü olarak gerçekleştirdiğimiz ArGe ve inovasyon çalışmaları ile sağladığımız katma değeri artırıyoruz. Bu çalışmalar sayesinde ülkemize sağladığımız tasarruf 3,5 milyon $’ı aştı. Türkiye’nin kendi teknolojisini öz kaynaklarıyla üretmesi için en kritik unsurlar eğitim ve ArGe. Netaş olarak 1973 yılında Türkiye’nin ilk özel telekom ArGe’sini kurduk. Türkiye bilişim ekosistemine sadece geliştirdiğimiz teknoloji çözümleriyle değil, adeta bir okul gibi bilişim profesyonelleri yetiştirerek de katkı sağlıyoruz. Zira bu alandaki tüm kazanımları ‘milli bir mesele’ olarak görüyoruz,” dedi.
Türk Patent ve Marka Kurumu’nun raporuna göre Turkcell birinci sırada yer alırken, Ericsson ikinci, Netaş ise üçüncü sırada yer aldı. 2016 yılında patent başvurusu yapan telekomünikasyon markaları arasında 349 tanesi yabancı firma iken 709 tanesi yerli.
Türk Patent ve Marka Kurumu’nun araştırmasına göre Türkpatent’e yapılan patent başvurularının yıllara göre dağılımı, 2016 yılında yaklaşık yüzde 15 artış gösterdi. 2016 yılında ise en çok başvuru yapan 5 firmanın 4’ü yerli firmalar.

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020