Türkiye’nin öncü inovasyon ve dijital dönüşüm şirketi Netaş, Lefkoşa’da yer alan Ercan Havalimanı için Gümrük Bilgi Sistemi (GBS) pilot uygulama olarak başlattı. Ocak 2022’de canlıya geçmesi hedeflenen Gümrük Bilgi Sistemi ile gümrük idaresine sunulan beyanlar elektronik olarak yapılabilecek ve bu sayede eşyaların gümrük sahasına girişinden çıkışına kadar tüm işlemler gerçek zamanlı olarak bilgisayar ortamında yürütülebilecek.

KKTC E-Devlet Programı’nda yer alan Gümrük Bilgi Sistemi Projesi kapsamında Netaş, uygulamanın analiz, tasarım, geliştirme, test ve eğitim aşamalarının hayata geçirilmesinden sorumlu oldu. Proje ile Avrupa Birliği gümrük mevzuatına uyumlu, kaliteli ve çağdaş bir gümrük hizmetinin verilmesi hedefliyor.

E-Gümrük Uygulaması Projesinin kazanımları neler?

  • Gümrüklerde bekleme azalacak: Gümrük beyanının yapılması, beyanların kontrolü, ödeme ve teminat uygulamalarının elektronik ortama alınması ile birlikte gümrük işlemlerinin hızlanması.
  • Kağıtsız gümrük dönemi: Gümrük işlem süreçlerinin elektronik ortama alınması ile birlikte kağıtsız gümrük dönemine geçiş altyapısının oluşturulması.
  • Etkin denetim: Kamu ve özel kurumlarla sağlanan entegrasyon sayesinde daha etkin denetim. Örneğin; teminatların takip edilmesi, diğer kurumlardan alınan belgelerin doğruluğunun teyit edilmesi, vergilerin bankalar üzerinden ödenmesi.
  • Online ödeme işlem kolaylığı: Proje ile gümrük vergi hesaplarındaki hataların azalması. Tahsilatının kolaylığı ve online ödeme işlemleri.
  • Sağlıklı performans ölçümü: Dış ticaret istatistikleri daha hızlı ve sağlıklı şekilde üretilmesi; gümrük işlemlerinde bütün kullanıcıların performansları daha sağlıklı şekilde ölçülmesi.
  • Daha etkin takip: Ülkeye geçici giren veya geçici çıkışı yapılan eşya, araç ve yolcuların daha etkin bir şekilde takibi ve süresini aşanların anında tespiti.

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020