AFAD, bir afetin tüm aşamalarının dijital ortamda yönetilmesi ve kaynakların verimli bir şekilde kullanılması için geliştirilen AYDES’in kullanıma açıldığını duyurdu. Türkiye’nin dijital dönüşüm mimarı Netaş, AYDES projesi kapsamında, bütünleşik afet yönetiminin tüm aşamalarının elektronik ortamda takip edilebildiği, coğrafi bilgi sistemi tabanlı karar destek sistemi geliştirdi. Kabiliyeti açısından AYDES, dünyadaki sayılı afet yönetim sistemleri arasında yer alıyor.

AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı), bir afetin tüm aşamalarının dijital ortamda yönetilmesi ve kaynakların verimli bir şekilde kullanılması için geliştirilen Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi – AYDES’in tüm fonksiyonlarıyla tamamlanarak kullanıma açıldığını duyurdu.

Türkiye’nin dijital dönüşüm mimarı Netaş, AYDES projesi kapsamında, bütünleşik afet yönetiminin tüm aşamalarının elektronik ortamda takip edilebildiği, coğrafi bilgi sistemi tabanlı karar destek sistemi geliştirdi. AYDES sayesinde, afet ve acil durumlarda kaynaklar etkin yönetilerek, komuta sürecinin sorunsuz işletilmesi sağlanacak. Netaş mühendisleri, projenin geliştirme sürecinde her faz kabulünde AYDES sisteminin kullanıcı eğitimlerini gerçekleştirdi. En son eğitim geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirildi.

2013 yılında TÜRKSAT Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetimi Direktörlüğü ile imzalanan sözleşmeyle başlayan AYDES projesi, AFAD’ın yeni nesil bilişim altyapısı ve karar destek merkezli yönetim modeli ihtiyacı kapsamında geliştirildi. Projenin coğrafi bilgi sistemleri, Başarsoft harita altyapısı kullanılarak tasarlandı.

AFAD veri merkezindeki sistemler üzerinden web tabanlı bir uygulama olarak hizmet veren AYDES, ulusal olarak afet yönetimindeki tüm paydaşları bir araya getiren, masaüstü ve mobil uygulamalardan oluşan bir bilişim sistemi.

Otuzdan fazla iş ve dış sistemle entegre bir şekilde çalışan AYDES, örnek olarak, e-Devlet portali üzerinden vatandaşların hizmetine açılan “Afet ve Acil Durumlarda Toplanma Alanları” bilgisini de servis ediyor.

Netaş ArGe merkezinde geliştirilen AYDES hakkında bilgi veren Netaş ArGe Genel Müdür Vekili Bülent Kemal Mutlu, “AYDES, en zor anımızda yeni nesil teknolojilerin bizlere sağlayabileceği avantajların güzel bir örneği. AFAD’ın yönetim süreçlerini içermesi ve afet yönetiminde sağlayacağı verimli kaynak yönetimi, hızlı müdahale, etkin koordinasyon, bilgi yönetimi ve karar destek sistemlerinin katkıları ve kabiliyeti açısından AYDES, dünyadaki sayılı afet yönetim sistemleri arasında yer alıyor,” ifadelerini kullandı.

AFAD tarafından verilen bilgilere göre, AYDES, ulusal afet yönetimde rolü bulunan içlerinde sekiz bakanlık ve Kızılay’ın da bulunduğu kurum/kuruluşlar, STK’lar ve taşra teşkilatlarınca 81 ilde yaklaşık 7.000 aktif kullanıcı tarafından kullanılıyor.

AYDES’in kabiliyetleri arasında şunlar yer alıyor:

  • Afet türüne göre tehlike ve risk haritalarının oluşturulması
  • Afet ve acil durum tatbikatlarına göre olası bir afetin yaratacağı etkinin tahmin edilmesi
  • Bir afetin ardından yapılacak çalışmaların karar destek sistemi üzerinden yönetilmesi
  • Afet sonrası iyileştirme süreçlerinin yönetilmesi
  • Mobil uygulamalar ile sahadan veri toplanması ve merkezi veri tabanına aktarılması
  • Karar destek sistemi ile gösterge paneli üzerinde dinamik ve anlık raporlama yapılması

NETAŞ Hakkında

NETAŞ iletişim ve bilgi teknolojileri sektöründe inovatif ve uçtan uca sistem entegrasyon ve teknoloji servisleri sunmaktadır. 50 yıllık başarılı geçmişi ve deneyimli ArGe ekibiyle teknoloji danışmanlığından satış sonrası hizmetlere kadar Türkiye, Kuzey Afrika, BDT ve Asya-Pasifik pazarlarında faaliyet göstermektedir. Şirket, telekom operatörleri, kamu ve özel kuruluşlar ve savunma sektörü için mobil genişbant, siber güvenlik, bulut çözümleri, yönetilen servisler, savunma iletişimi teknolojileri, GSM-R, bilişim entegrasyon servisleri ve özel yazılım geliştirme gibi farklı alanlarda yeni nesil iletişim çözümleri sunmaktadır. Borsa İstanbul’da hisseleri işlem gören NETAŞ’la ilgili daha fazla bilgi için; www.netas.com.tr

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020