Türkiye’nin inovasyon ve dijital dönüşüm şirketi Netaş, Türkiye’de akıllı şehir ekosistemini geliştirmek için kurduğu ve konsorsiyum liderliğini üstlendiği BIMy projesi ile uluslararası niteliğe sahip Information Technology for European Advancement (ITEA) 2021’de Mükemmeliyet Ödülünü kazandı.

Hayata geçirdiği projeler ile uluslararası pazardaki yerini güçlendiren Netaş, ITEA Mükemmeliyet Ödülü ile BIMy projesini taçlandırmış oldu.

Gelişen teknolojiler destekli, Akıllı Şehirler AB projesi

Netaş, akıllı şehirler için Avrupa Birliği endüstri odaklı yazılım inovasyonu fonu destekli Bina Bilgi Modellemesi (BIMy) projesi ile binaların dijital modellerinin; bulut bilişim, modelleme, ontoloji, AR/VR ve büyük veri teknolojileri kullanılarak dijital platformda yönetilmesini sağlıyor. Binanın yapım aşamasından ekolojik dengeye, bilgi alışverişinden gayrimenkul alım satımına kadar tüm süreçlerin bulut üzerinden kontrol edilebildiği BIMy projesi ile Netaş, tüm organizasyonu tek bir yazılım altında toplayabiliyor.

BIMy Nedir?

  • BIMy ile binalar ile ilgili her türlü bilgi Netaş’ın veri merkezinde depolanarak buluta taşınıyor. İnşa süresinde değişen veriler eş zamanlı güncelleniyor.
  • Bilgiye erişim kolaylığı: Binanın temeli, yapının sağlamlığı, inşasında kullanılan materyellere kadar yatırım yapılmak istenilen gayrimenkul ile her türlü bilgiye erişim.
  • Noterizasyon süreçlerinde tek tık kolaylığı: Gayrimenkul satın-alım için gerekli resmi süreçlerin bulut üzerinden gerçekleştirebilmesi.
  • Deprem-Afet Güvenliği: Deprem ve diğer afet senaryoları simulasyonuyla binanın test edilmesi.
  • Sürdürülebilirlik: Binanın yıkım süreçlerinde ortaya çıkabilecek doğaya zararlı materyalların önceden hesaplanabilmesi ve önlem alınabilmesi.

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020