Netaş, İstanbul Yeni Havalimanı’nın bilgi ve iletişim altyapısını kuracak ve işletecek

Türkiye’nin lider dijital dönüşüm şirketi Netaş, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm bilgi ve iletişim altyapısını kuracak ve 5 yıl boyunca işletecek. 44 yıllık ArGe tecrübesiyle Netaş, Cisco iş birliğiyle, İstanbul Yeni Havalimanı’nda iletişimin en modern, güvenilir ve kesintisiz sağlanması için projeye özgün yazılımlar ve mobil uygulamalar da geliştirecek.

Türk mühendislerinin uzmanlığıyla operatör altyapısı kurma yetkinliğini kullanacak olan ve bu konuda Türkiye’den tek marka olan Netaş, bu projeyle havalimanın içinde yer alacak tüm işletmelere tek bir altyapı üzerinden son teknoloji sabit ve mobil telekomünikasyon hizmeti sunacak.

Türkiye’nin lider sistem entegratörü Netaş, tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm kablolu ve kablosuz alan ağlarının kuruluşunu ve 5 yıl boyunca işletmesini gerçekleştirecek. Cisco iş birliğiyle projeyi üstlenen Netaş, İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. (İGA) arasında imzalanan anlaşma kapsamında Netaş, İstanbul Yeni Havalimanı’nın sabit ve mobil telekomünikasyon altyapısını kuracak.

Türkiye’nin ilk özel Telekom ArGe’sine sahip Netaş, altyapısı kurma deneyimini aktaracağı bu proje ile yeni havalimanın içinde yer alacak havayolu şirketleri, restoranlar, otopark, duty free mağazaları gibi tüm işletmelere tek bir altyapı üzerinden, bir telekom operatörü gibi, sabit ve mobil telekomünikasyon hizmeti sunabilecek.

4 bine yakın çekim noktasıyla 50 bin kişiye en hızlı internet hizmeti

Proje kapsamında, 4000’e yakın çekim noktası ile terminal ve otopark alanlarına Wi-Fi kapsaması sağlayacak olan Netaş, kuracağı bilgi ve iletişim altyapısı ile olarak 50.000’e kadar ziyaretçiye kablosuz ağ hizmeti verilmesine imkân tanıyacak. Dünyanın en güncel ve en hızlı Wi-Fi teknolojisi olan “802.11ac Wave 2”nin kullanacağı proje kapsamında ziyaretçilere 2,6 Gbps’ye ulaşan hızlarda kablosuz internet erişimi sunulabilecek. Kurulacak iletişim altyapısı bina içi lokasyon hizmetleri verilmesine de olanak sağlayacak. Netaş ayrıca projeye özel mobil uygulamalar, çeşitli yazılım ve programlar da geliştirecek.

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020