2023 yılı 6 aylık finansal sonuçlarını açıklayan Netaş, satış gelirlerini hem TL hem dolar bazında artırdı.

Türkiye’nin köklü ve yetkin teknoloji şirketi Netaş, 2023 yılının ilk altı aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Söz konusu dönemde Netaş’ın alınan ve kayıtlı siparişleri ile satış gelirlerindeki büyük oranlı artış devam etti. Telekom, Sistem Entegrasyonu, Teknoloji ve BDH olmak üzere dört segment üzerinden konsolide sonuçlarını açıklayan Netaş, satış gelirlerini yüzde 71 artırarak 2.7 milyar TL’ye çıkardı. Dolar bazında ise şirketin 6 aylık satış gelirleri %29 artışla 106 milyon dolardan 137 milyon dolara çıktı.

Netaş’ın aldığı sipariş miktarı yüzde 80 artış göstererek 2.9 milyar TL’ye, toplam kayıtlı sipariş miktarı ise %34 artarak 2.8 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. 

Bu sayede birinci yarı yıllar itibarıyla gelir ve siparişte Netaş son 5 yılın en iyi performansını sergiledi.

Aynı dönemde brüt karı %18 büyüme ile 161 milyon TL seviyesinden 191 milyon TL düzeyine yükselen Netaş, 1.5 milyon TL düzeyinde net kar açıkladı.

Şirketin operasyonel giderlerinin satışlarına oranı ise bir yıl önceye göre %9 seviyesinden %7 seviyesine düşerken, net borçluluğu da dolar bazında yüzde 37 azaldı.

Alınan sipariş ve satış gelirlerinde yakaladıkları çıkışı sürdürdüklerini belirten Netaş CEO’su Sinan Dumlu; “Sistem Entegrasyonu segmenti, ilk 6 ayda satış gelirlerimizin %62’sini, siparişlerin ise %66’sını oluşturdu. Telekom segmenti ise satış gelirlerimizin %28’ini, siparişlerin ise %26’sını gerçekleştirdi. Netaş’ın kalbi olan ArGe’miz ve profesyonel bilişim destek hizmetleri şirketimiz BDH hem söz konusu bu iki segmente destek verdi hem de yeni projeler ile iş hacimlerini artırdı yarattı” dedi.

Sinan Dumlu, “2023 yılının ilk 6 aylık döneminde Sistem Entegrasyonu segmentinin aldığı sipariş ve satış gelirleri sırasıyla %98 ve %75 artış gösterdi. 1.7 milyar TL düzeyindeki satış geliri ile Sistem Entegrasyonu, Netaş’ın konsolide satışlarının %62’sini oluşturdu. Söz konusu segmentin brüt karı 142 milyon TL olup, faaliyet karı ise 92 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Bu dönemde Sistem Entegrasyonu segmenti kapsamında odaklandığımız alanlardan biri SDWAN projeleri oldu. Diğer yandan ülkemizin en büyük özel bankalarından biri için yüksek kapasiteli bir veri depolama projesi hayata geçirdik. ArGe’miz ile yapay zeka üzerine yoğunlaşmaya devam ederek; sağlık, tekstil ve diğer kurumsal alanlara yönelik çözümler geliştirmeye başladık.

Ana hissedarımız ZTE’nin dünya performans lideri sunucu serilerini yerlileştirerek, ülkemizdeki şirketlere yerli olma avantajlarıyla sunmaya devam ettik. Intel’in Ocak ayında lansmanını yaptığı 4. Nesil işlemcileri destekleyen yeni nesil sunucularımızın yerlileştirme çalışmalarını hızla tamamladık, ürün çeşitliliği dörde çıkardık ve şirketlerin kullanımına sunmaya başladık. Ürün çeşitliliğini arttırarak pazarda daha fazla şirketin daha farklı ihtiyaçlarına cevap verebilir duruma geldik. Bu sayede yeni müşteriler kazandık” dedi.

“Telekom segmentinde de ZTE’nin ürünleri ile agresif büyümemizi sürdürdük” diyen Dumlu, şunları kaydetti: “Geçen yılın aynı dönemine göre telekom segmentinin aldığı sipariş miktarı %55 oranında artarak, 753 milyon TL’ye, satış geliri ise %72 artarak 770 milyon TL’ye yükseldi. 2023’ün ilk 6 aylık döneminde segmentin brüt karı da 38 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Modem, IPTV masa üstü kutu gibi son tüketiciye hitap eden cihaz pazarında da lider konumumuzu Türk Telekom ve Turkcell anlaşmaları ile pekiştirdik. ZTE teknolojisi üzerine ArGe’mizin yetkinlikleri ile inşa ettiğimiz yeni TiviBu’nun lansmanını Türk Telekom ile yaptık.”

Netaş’ın profesyonel bilişim destek hizmetleri şirketi BDH’in 6 aylık faaliyetlerini de değerlendiren Dumlu, “Yeni sözleşmeler ile farklı markalara hizmet vermeye başladık. Bu sayede BDH’ın aldığı sipariş miktarı ve satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla sırasıyla %47 ve %49 artış gösterdi. Satış geliri 249 milyon TL düzeyinde gerçekleşerek, Netaş’ın brüt karlılığına 11 milyon TL düzeyinde katkı sağladı. Diğer yandan ZTE’nin “Bölgesel Donanım Teknik Destek Merkezi” olarak konumladığımız BDH, bu yönde de yetkinliklerini geliştirmeyi sürdürdü” dedi.

ArGe çalışmalarına da değinen Dumlu, şunları kaydetti: “Yılın ilk altı ayı ArGe’miz açısından oldukça yoğun geçti. Savunma, kamu, raylı sistemler, dijital medya, finans, sigorta ve telekom dikeylerinde kritik projeleri başarıyla teslim ettik. Ocak ayında Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu Otomatik Tren Denetimi Sistemini işletmeye açıktık. Mart ayında KKTC e-Nüfus İş artırımı devreye alınırken, Nisan ayında KKTC Gazimağusa Limanı gümrük sistemi otomasyona alındı. ZTE ile Türkiye’nin en büyük IPTV/OTT altyapı dönüşüm projesini Türk Telekom için gerçekleştirdik ve Tivibu yeni yüzü ile Haziran ayında izleyici kitlesi ile buluştu. ZTE’nin ileri teknolojisi üzerine kurulan ve arayüzlerini farklı cihaz ve ekranlar için Netaş ArGe’sinin geliştirdiği projenin, dünya çapındaki IPTV/OTT pazarındaki pek çok operatör ve iş ortağı için iyi bir referans kaynağı olacağına inanıyoruz. IDEF’23, 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda da ArGe’miz tarafından geliştirilen N21 GNSS Alıcı, V2X Araç Üstü Birim, V2X Yol Kenarı Birimi ve Hassas Saat Üreteci gibi birçok inovatif ürünümüz ile katıldık.

Özgün olarak geliştirdiğimiz test ürünlerimiz ile de sektörlerde derinleşmeye devam ettik. Yenilen abonelik sözleşmeleri Visium Labs çatısı altında sunduğumuz ürünlere olan güvenin göstergesi oldu. Altı müşterimiz ile Visium Farm, dört müşterimiz ile Visium Go; bir müşterimiz ile de Visium Manage için abonelikleri yeniledik. Önde gelen bir sigorta şirketine Visium Go, Telekom operatörüne Visium Farm, ülkemizin en büyük gıda perakende şirketine ise Visium Load satışı gerçekleştirerek büyümemizi sürdürdük.”

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020