Türkiye’nin lider dijital dönüşüm şirketi Netaş, Cezayir’in ve Afrika’nın en büyük, dünyanın ise 11. büyük petrol şirketi Sonatrach’ın bulut üzerinden dijital dönüşümünü sağlayacak. 44,2 Milyon Dolar tutarındaki proje kapsamında 5 ayrı şehirde toplam 6 veri merkezi tasarlanacak, kurulacak ve devreye alınacak.

Türkiye’nin dijital geleceğinin mimarı Netaş, “Türkiye’nin ve bölgenin 1 numaralı sistem entegratörü olma” vizyonu doğrultusunda uluslararası faaliyetlerini artırarak devam ettiriyor. Güçlü ArGe yapısı sayesinde ve kazandığı yüksek teknoloji deneyimiyle dünya ölçeğinde teknoloji bazlı birçok önemli projeye katkıda bulunan Netaş, Cezayir’in 1. ve dünyanın 11. büyük petrol şirketi Sonatrach’a yeni nesil teknoloji çözüm ve servisleri sunacak. Yaklaşık 120.000 çalışanı bulunan ve Cezayir gayrisafi milli hasılasının %30’unu üreten Sonatrach, 3.900 km’den fazla ham petrol boru hattına sahip.

Dijitalleşmeyle gelen verimlilik

Cezayir devlet iştiraki olan kamu kurumu Sonatrach’ın 2005 yılında başlattığı veri merkezi projesinin 3. fazını kapsayan ve iki yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen proje çerçevesinde 5 ayrı şehirde toplam 6 veri merkezinin tasarlanması, kurulması ve devreye alınması gerçekleştirilecek. 44,2 Milyon Dolar tutarındaki projede, ilk 2 fazda kurulmuş olan 2 adet veri merkezi yeni kurulacak 6 merkeze aktarılacak. Bu proje ile Sonatrach, tüm birimleri ile her türlü bilişim hizmetini yeni nesil bulut yapısında 33.000 kullanıcısına sunabilecek, tam yedeklilik sağlanacak ve tüm bu hizmetler tek elden yönetilerek kurumun verimliliği artırılacak.

Müjdat Altay: ”Son bir yılda, kazandığımız ihalelerle, bölgede 66 farklı noktaya teknoloji ihracatı gerçekleştirdik”

Konuyla ilgili açıklama yapan, Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, şunları söyledi: “Netaş olarak, bilişim teknolojileri alanında, ulusal ve uluslararası pazarda, servis sağlayıcılara ve kurumlara uçtan uca katma değerli çözümler, sistem entegrasyonu ve teknoloji hizmetleri sunuyoruz. Amacımız yurtdışı çalışmalarımızla Türkiye’nin yüksek teknoloji ihracatı hedefine katkı sağlamak. Türkiye’de dijital dönüşüm alanında çok kapsamlı projeleri başarıyla gerçekleştirdik. Ülkemizde kazandığımız bilgi birikimini uluslararası pazarlarda değerlendirmeye odaklandık. Cezayir’in ve Afrika’nın en büyük, dünyanın ise 11. sıradaki en büyük petrol şirketi Sonatrach’ın dijital dönüşümü, Netaş’ın sağlayacağı yüksel teknoloji çözüm ve servisleri konusunda örnek oluşturacak bir proje.

Bu kapsamında Sonatrach firmasının 2005 yılında başlattığı veri merkezi projesinin 3. fazını gerçekleştireceğiz ve bu dev firmaya bilgi güvenliği ve fark edilir bir verimlilik kazandıracağız. Önümüzdeki günlerde, odak pazarlarımızda büyümeye devam ederken diğer bölge ülkelerinde de faaliyet göstermeyi hedefliyoruz.”

Netaş Hakkında

Netaş iletişim ve bilgi teknolojileri sektöründe inovatif ve uçtan uca sistem entegrasyon ve teknoloji servisleri sunmaktadır. Netaş, 50 yıllık başarılı geçmişi ve deneyimli ArGe ekibiyle teknoloji danışmanlığından satış sonrası hizmetlere kadar Türkiye, Kuzey Afrika, CIS ve Asya-Pasifik pazarlarında faaliyet göstermektedir. Şirket, telekom operatörleri, kamu ve özel kuruluşlar ve savunma sektörü için mobil genişbant, siber güvenlik, bulut çözümleri, yönetilen servisler, savunma iletişimi teknolojileri, GSM-R, ICT entegrasyon servisleri ve özel yazılım geliştirme gibi farklı alanlarda yeni nesil iletişim çözümleri sunmaktadır. Borsa İstanbul’da hisseleri işlem gören  (NETAS) Netaş’la ilgili daha fazla bilgi için; www.netas.com.tr

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020