Netaş, yılın ilk dokuz ayında satış gelirlerini yüzde 76 artışla 4,6 milyar TL’ye yükseltti

Netaş, 2023 yılı dokuz aylık finansal sonuçlarına göre, satış gelirlerinde hem TL hem dolar bazında önemli artış kaydetti. 

Satış gelirlerini dolar bazında yüzde 26 büyümeyle 209 milyon dolara çıkararak son yedi yılın en yüksek gelir düzeyine ulaştı.

Alınan sipariş tutarında yükseliş

Türkiye’nin telekomünikasyon ve dijital dönüşüm lideri Netaş, 2023 yılı ilk dokuz aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Telekom, Sistem Entegrasyonu, Teknoloji ve BDH olmak üzere dört segment üzerinden konsolide sonuçlarını açıklayan Netaş, 2023 yılının ilk dokuz aylık döneminde siparişlerini dolar bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15, TL bazında ise yüzde 61 artırarak son beş yılın dolar bazında en iyi sipariş değerine ulaştı.

2023 yılının ilk dokuz aylık döneminde alınan sipariş tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre TL bazında yüzde 61 büyüyerek 4.504 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle siparişler dolar bazında yüzde 15 artmış oldu. Toplam kayıtlı siparişlerdeki büyüme ise yüzde 19 seviyesinde gerçekleşerek Eylül sonu itibarıyla Şirket’in kayıtlı siparişlerinin 2.792 milyon TL seviyesine yükselmesini sağladı.

Netaş 2023 yılı üçüncü çeyreğinde geçmiş altı yılın en iyi Faiz ve Vergi Öncesi Kâr (FVÖK) sonuçlarını elde etti ve 44 milyon TL FVÖK açıkladı.

Ek olarak, dokuz aylık dönem sonunda Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artışla 93 milyon TL’den 119 milyon TL seviyesine yükseldi.

2023 yılının ilk dokuz ayında Netaş’ın faaliyet giderlerinin gelirlere oranı ise önemli iyileşmeler kaydederek yüzde 7 seviyesine geriledi ve esas faaliyet kârlılığını desteklemeye devam etti.

İlgili dönemde Şirket’in toplam borçluluk oranında da önemli iyileşmeler elde edildi. 2023’ün ilk dokuz aylık döneminde Netaş’ın net finansal borcu bir önceki yıl sonuna göre dolar bazında yüzde 21 geriledi.

Sistem Entegrasyonu segmenti satış gelirlerinde ve alınan siparişlerde önde

Alınan sipariş ve satış gelirlerinde yakaladıkları çıkışı sürdürdüklerini belirten Netaş CEO’su Sinan Dumlu, “2023 yılının ilk dokuz aylık döneminde Sistem Entegrasyonu segmentinin aldığı sipariş ve satış gelirleri sırasıyla yüzde 62 ve yüzde 68 artış gösterdi. 2.678 milyon TL düzeyindeki satış geliri ile Sistem Entegrasyonu, yüzde 58’lik payıyla Netaş’ın konsolide satışlarındaki en büyük kısmı oluşturdu. Bu segmentin brüt kârı 232 milyon TL olup, faaliyet kârı ise 150 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Bu segment kapsamında Türkiye’nin en büyük bankalarından biri ve telekom sektörünün önde gelen firması ile iki başarılı Cisco proje satışı gerçekleştirdik. Üretim ve ilaç sektörünün önde gelen firmalarının, Microsoft kurumsal lisans anlaşmalarına imza attık. Denetim vergi ve danışmanlık alanında lider firmalardan birini yönetilen hizmetler müşteri portföyümüze kattık. Kamu sektöründe iki ayrı müşterimizin bakım anlaşmalarını yeniledik. Ar-Ge’miz bünyesinde derinleşmeye devam ettiğimiz yapay zekâ uygulamalarımızı müşterilerimize tanıtmaya devam ettik. Ana hissedarımız ZTE’nin yerlileştirdiğimiz yüksek performanslı sunucu serilerini kurumsal sektördeki müşterilerimizle buluşturmayı sürdürdük” dedi.

ZTE ürün satışları ile Telekom segmenti agresif büyümesini sürdürüyor

Telekom segmentinde de ZTE’nin ürünleri ile agresif büyümelerini sürdürdüklerini dile getiren Dumlu, şunları kaydetti: “Geçen yılın aynı dönemine göre Telekom segmentinin aldığı sipariş miktarı yüzde 66 oranında artarak, 1.385 milyon TL’ye, satış geliri ise aynı dönemde geçen yıla kıyasla yüzde 106 artarak 1.550 milyon TL’ye yükseldi. 2023’ün ilk dokuz aylık döneminde segmentin brüt kârı da 89 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Toplam satışlar içindeki payı yüzde 33 olan Telekom segmenti ikinci büyük payı oluşturdu. CPE pazarında müşteri portföyümüzü genişlettik. Yüksek hızda mobil internet sağlayan WTTX ürün ailesinde CAT 12 ürünlerimizi Türkiye’nin önde gelen Telekom operatörlerinden biri ile pazara başarılı bir şekilde sunduk. WIFI 6’da 3Gbps hıza sahip gelişmiş Mesh AP ürünlerimizi de Türkiye’deki lider Telekom operatörü müşterilerimizin hizmetine sunmaya başladık. Yerli sunucu ürünümüzle pazarda büyümeye devam ettik ve yeni müşterilerimize satış gerçekleştirdik. Intel 4. nesil işlemcili yerli sunucumuzla Telekom, Finans ve Kamu müşterilerimizde ürün testlerine başladık. Yerli ürün portföyümüzü genişletmeye devam ettik. Mikrodalga iletişim ürün ailesinde yerli malı belgelerini aldığımızı da belirtmek isterim” dedi.

Netaş’ın Telekom segmentinde uluslararası pazarlardaki başarısına değinen Dumlu, “Kazakistan pazarında büyüme trendimiz devam ediyor. Tüm operatörlere yerlileştirdiğimiz güç kaynağı ürünleri sağlar duruma geliyoruz” diye konuştu.

BDH yatırımlarına ve yetkinliklerini genişletmeye devam ediyor

BDH’ın alınan sipariş miktarı ve satış gelirleri açısından geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 44 oranında artış gösterdiğine değinen Dumlu, “BDH 403 milyon TL düzeyinde satış geliri gerçekleştirdi. Netaş brüt kârlılığına 27 milyon TL düzeyinde katkı sağlamış oldu” dedi. Dumlu, Netaş müşterilerine danışmanlık, stratejik dış kaynak kullanımı, donanım ve destek hizmetleri verdikleri BDH için şunları ekledi: “ZTE’nin bölgesel donanım destek merkezi sürecimizde yetkinliklerimizi artırmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda ilave yatırımlar da yaparak ZTE’de destek verdiğimiz ürün portföyümüzü genişletiyoruz. İş geliştirme faaliyetlerimiz kapsamında mevcut firmalarımızın yanında yeni firma ve üreticilerle görüşmelerimiz sürüyor. Bir global para sayma makinesi markası ile de anlaşma aşamasına gelmemizle birlikte, portföyümüzü büyütüp yetkinliklerimizi ve servis ağımızı genişletiyor, mevcut müşterilerimizde derinleşerek de büyümeye devam ediyoruz.”

Ar-Ge yerli teknolojilerde önemli başarılara imza atıyor

Netaş’ın Ar-Ge bünyesinde gerçekleştirdiği çalışmaları da değerlendiren Dumlu, “Ar-Ge’mizin 50. yılını kutladığımız bu dönemde, 21. TESİD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri Yarışması’nda Bağlı ve Otonom Araçlar İçin Araç Üstü Haberleşme Ünitesi ile Jüri Özel Ödülü’nü kazandık. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’23’te ödül alan V2X Araç Üstü Haberleşme Ünitemiz dahil olmak üzere N21 GNSS Alıcı, Yapı Sağlığı İzleme Sistemi, Durumsal Farkındalık ve Yakın Muharebe Destek Sistemleri gibi diğer ürünlerimizi de müşterilerimizle buluşturduk. T.C. Sağlık Bakanlığı ASOS sistemi için mobil uygulama geliştirme projesini üstlendik. Küresel Denizcilik Tehlike ve Güvenlik Sistemi (GMDSS) Ağ Geçidi çözümü için bir yurt içi müşterimizden sipariş aldık. Ülkemizin önde gelen finans şirketlerinden biri daha Visium Farm ürününü satın aldı. Böylece, Visium Labs ürün ailesinin toplam müşteri adedi on altıya yükseldi. Sektörde yazılım test analisti yetiştirmeye katkı sunmak amacıyla Netaş tarafından analist eğitimleri vermeye devam ediyoruz” dedi.

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020