Aktif Bank’ın, Pasolig için ödeme sistemini 50 bin kullanıcının eş zamanlı kullanımına hazır hale getirmek için sadece iki ayı kaldığında büyük yatırımlarla donanım yatırımı yapmak artık söz konusu değildi. Netaş tarafından geliştirilen Visium Load doğru zamandaki doğru çözüm olarak öne çıktı.

Türkiye’nin en büyük yatırım bankası olan Aktif Bank aynı zamanda Passolig’in de arkasındaki isim. Passolig, dünyanın en kapsamlı stadyum dönüşüm projesi ile birlikte ortaya çıktı. Proje kapsamında şimdiye dek 50’den fazla stadyum akıllı eğlence merkezlerine dönüştürüldü.

Türk futbolseverler, 2014 yılından bu yana, hangi takımın taraftarı olurlarsa olsunlar, stadyumlara girip maç izlemek için Passolig kart veya Passo mobil uygulama kullanıyor. Passolig aynı zamanda sıradan bir banka kartı veya kredi kartı olarak da kullanılabilmesinin yanı sıra, şehir içi yolculuklarda ödeme yapmak için de kullanılabiliyor. Türkiye’de futbola olan yoğun ilgiye bağlı olarak, şimdiye kadar Passolig kart sahiplerinin sayısı 4,2 milyonu geçti.

50 bin kullanıcının eş zamanlı kullanımını test etmenin zorluğu

Passolig için yeni geliştirdikleri ödeme sistemini lanse etmeye hazırlanan Aktif Bank, sistemlerinin eş zamanlı olarak 50 bin kullanıcı tarafından kullanıldığındaki performansını test edebilmek için yapılandırılmış bir performans/yük testine ihtiyaç duyuyordu.

Banka daha önce performans testleri için fiziksel donanım üzerine kurulu farklı kurumsal araçlar kullanıyorduysa da, bankanın büyümesiyle birlikte test araçlarının ve fiziksel donanımın yönetilmesi başlı başına bir zorluk halini almıştı. Bunun yanında, böyle bir testi koşturabilecek bir donanım sisteminin maliyeti, işletme, bakım ve sistemi çalışır ve güncel tutmak için gerekli ilgili personel masrafları hariç olarak on binlerce  doların üzerine çıktığından Aktif Bank haklı olarak ek yük yaratmak için yeni donanım alma maliyetinden endişeliydi.

Buna ek olarak banka, test çalışmalarını ve faaliyetlerini, ekipleri tarafından talep bazlı olarak erişilebilir kılmak istiyordu. Zaman ise bir diğer zorluktu; zira sistemin canlıya çıkmasına sadece iki ay kalmıştı ve test ekibinin son dakikaya kadar sürekli olarak yük testi yapması gerekiyordu.

Aktif Bank Kıdemli IT Direktörü Burak Akusta, “Öyle bir çözüm istiyorduk ki mühendislerimiz, devasa donanımlara büyük yatırımlar yapmamıza gerek olmaksızın yoğun bir şekilde yük testi yapabilsin,” diyordu.

Uygun maliyetli ve kullanımı kolay bir çözüm

En etkili çözüm olarak, Netaş tarafından geliştirilen ve kurumların yazılım geliştirme yaşam döngüsü boyunca ölçeklendirilebilir uygulamaları tanımlayıp, inşa edip, test ederek canlıya alabilmelerini sağlayan Visium Load öne çıktı.

Yüksek kapasiteli performans testleri için özel olarak geliştirilen ve kullanıcılarına kolay bir kullanım sunan Visium Load, DevOps ve Continuous Delivery ortamlarıyla tam uyumlu olarak çalışıyor. Yerinde kurulum yapılabilen ya da bulut bazlı olarak kullanılabilen SaaS modelindeki bu performans test aracı gömülü konteyner teknolojisi sayesinde dinamik olarak ölçekleniyor.

Visium Load ile DevOps ve agile ekipleri, hem geliştirme sürecinde hem de üretim ortamında web, mobil, mikro servis ve API performans testlerini gerçekleştirebilme kabiliyetine kavuşuyor.

Bunun yanında, bu çözümün maliyeti, benzer kabiliyetteki bir donanım sistemi çalıştırmanın yanında oldukça cüzi kalmaktadır.

Kurulum gerektirmeden başlanan testler iki ay sürdü

Netaş TestCenter uzmanlarının temel kullanım desteği sayesinde Aktif Bank mühendislerinin Visium Load’a aşinalık kazanmaları sadece bir günlerini aldı. Herhangi bir kurulum da gerekmediğinden geniş kapsamlı testlere hemen geçilebildi ve bu süreç iki ay boyunca devam etti.

Her performans testinin ardından yeni geliştirilen sistem ince ayarlarla, beklenen ebattaki yükü sorunsuz olarak kaldırabilecek duruma kavuşturuldu.

Aktif Bank Kıdemli IT Direktörü Burak Akusta çözümden memnuniyetini şu sözlerle ifade ediyor; “Aktif Bank ve Passolig müşterilerine, birinci sınıf yüksek erişimli ve duyarlı uygulamalar sunmak istiyoruz. Visium Load ve Netaş ekibinin bu hedefimize ulaşmada bize büyük desteği oldu.”

Netaş Test Merkezi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020