İSBAK ve NETAŞ, İstanbul’un akıllı şehir altyapısı için güçlerini birleştirdi

İstanbul’u uluslararası bir marka şehir yapmak için çalışmalarına yön veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve iştiraki İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri AŞ. (İSBAK), Türkiye’nin lider dijital dönüşüm şirketi NETAŞ ile “İstanbul, Akıllı Şehir” projesi için çözümler geliştirilmesi, Ağ Yönetim ve Operasyon Merkezleri kurulması ve işletilmesi amacıyla, Barselona Mobile World Congress’te (Dünya Mobil Kongresi) bir iş birliği protokolü imzalandı.

Medeniyetlerin beşiği İstanbul’a yakışır projelerle İstanbul’u dünyada bir marka şehir haline getiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye’nin dijital geleceğinin mimarı NETAŞ arasında, akıllı şehirlerin güçlü ağ sistemi ile donatılması ve ağ yönetiminin sağlanmasına yönelik bir iş birliği protokolü yapıldı. Protokol, 28 Şubat tarihinde Barselona Dünya Mobil Kongresi’nde İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürük ile NETAŞ CEO’su C. Müjdat Altay tarafından imzalandı.

İSBAK ve NETAŞ arasında hayata geçen iş birliği protokolü; akıllı şehir çözümleri için ortak projeler geliştirilmesinin yanı sıra bu projelerin omurgasını oluşturacak ağlar için Ağ Yönetim ve Operasyon Merkezlerinin kurulması ve işletilmesini kapsıyor. Akıllı şehir çözümleri ile Nesnelerin İnterneti alanında teknik bilgi paylaşımında bulunacak iki kurum, güçlerini birleştirerek hızlı-kazanım projeleri geliştirmeyi hedefliyor. İşbirliği kapsamında mevcut altyapıya destek sağlayacak yeni bir ağ sisteminin kurulumu da yer alıyor.

Muhammed Alyürük:  “İstanbul Büyükşehir Belediyemizin vizyon projesi Akıllı şehir konseptini İstanbul’da daha da yaygınlaştıracağız”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, şehirleri geleceğe taşıyacak projelerin hayata geçirilmesi amacıyla başlattığı Akıllı Şehir Vizyonu için teknoloji ve yetkinliği bir araya getirerek, inovatif projelerle ülkemizin 2023 vizyonuna katkı sağladıklarını belirten İSBAK Genel Müdürü Muhammed Alyürük  “Bu doğrultuda, İstanbul’u 2024 odak şehir hedeflerine ulaştıracak ortak ve vizyoner bir Akıllı Şehir Projesi’ne ulaşmak için deneyimli ve uzman kurumlarla güç birliği yapıyoruz.

Bugüne kadar yaptığımız çalışmalar ve yerli teknoloji üretimiyle Türkiye’nin geleceğine yön verirken, teknoloji alanında ülkemizin önde gelen kurumları ile iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. NETAŞ gibi  bu topraklardan çıkmış  ve Türk mühendislerinin birikimiyle teknoloji üreten bir kurumla akıllı şehir çözümlerindeki yetkinliğimizi bir araya getirmekten memnuniyet duyuyoruz. Akıllı şehir konseptini İstanbul’da her alanda yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı ve iş birliklerimizi hızla sürdüreceğiz” dedi.

C.Müjdat Altay: “İBB’nin akıllı şehir vizyonuna katkı sunmaktan gurur duyuyoruz”

NETAŞ’ın gelişmiş teknoloji birikimini İSBAK ile birlikte akıllı şehir projelerine aktaracakları için mutluluk duyduklarını belirten NETAŞ CEO’su C. Müjdat Altay, iş birliği ile ilgili şunları söyledi;

“Sahip olduğumuz uluslararası iş yapma tecrübesi ve yetkinliklerimizle, 50 yıldır ülkemizin teknolojik değişimine ve yetkin insan kaynağı sayısının artmasına katkı sağlarken, büyük çaplı dijital dönüşüm projelerini gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Köklü bir teknoloji şirketi olarak, Akıllı Stadyum, Akıllı Mahkeme, Akıllı Sınıflar gibi çok önemli projelere imza attık. Bu kez de   dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul’un akıllı şehir vizyonuna katkı sunmak üzere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapacağımız iş birliği  kapsamında İSBAK ile birlikte “İstanbul, Akıllı Şehir” projesine yönelik ortak çözümler geliştireceğiz. NETAŞ olarak, büyükşehirlerin sorunlarının yüksek teknolojili altyapılarla çözülebildiğine inanıyoruz. Şehirlerde artan nüfusun ortaya çıkardığı sorunların tek çözümü şehirlerimizi daha akıllı hale dönüştürmektir. Türkiye’nin dijital geleceğinin mimarı NETAŞ olarak, İstanbul’da sürdürülebilir akıllı şehir teknolojilerinin uygulanması için kritik öneme sahip Ağ Yönetim ve Operasyon Merkezleri kurulması ve bu merkezlerin işletilmesine katkı sunacağımız için gurur duyuyoruz”

Akıllı Ulaşım Sistemlerindeki tecrübesini Akıllı Şehir çözümlerine aktararak misyonunu genişleten İSBAK, İstanbul’u geleceğe taşıyacak Akıllı Şehir vizyonunu belirliyor olmanın yanında Türkiye’de ve Dünya’da da Akıllı Şehrin Mimari olma yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir. Akılı Şehir Vizyonunun Çevre, Enerji, Ekonomi, Mobilite, Yönetim, Yaşam gibi her alanda etkin bir şekilde uygulanabilmesi için teknoloji ve inovasyona dayalı insan odaklı dönüşüm anlayışı ile hareket etmektedir. 2016 yılında, Dünya Küresel şehirler endeksinde 29. Sıradan 25. Sıraya yükselen İstanbul’un; 2024 hedeflerinin gerçekleştirilmesiyle bu sıralamada ilk 5 içerisinde yer alması için çalışmalarına hız veren İBB ve İSBAK AŞ Entegre Akıllı Şehir Yönetimleri ile şehrin hizmet ve kalite çizgisini yukarı taşıyan çalışmalara imza atıyor.

Bilişim teknolojileri alanında 50. yılını kutlayan NETAŞ bu alanlarda ulusal ve uluslararası pazarda, servis sağlayıcılara ve kurumlara uçtan uca katma değerli çözümler sunuyor. Sistem entegrasyonu ve teknoloji hizmetlerinin yanında bünyesinde bulundurduğu 700 mühendisi aşkın ArGe grubu ile 4/5 G, Siber Güvenlik, Bütünleşik İletişim, Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri gibi konularda yerli ve inovatif ürünler geliştirerek tüm dünyanın kullanımına sunmaya devam ediyor.

İSBAK Hakkında

İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş. (İSBAK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından trafik ve sistem mühendisliği ile projelendirme ve uygulama hizmetlerini gerçekleştirmek amacıyla 1986 yılında kurulmuştur.

Kâğıthane ilçesinde bulunan yerleşkesinde, 30 yıllık tecrübesi ve her biri alanında uzman kadrosu ile yaptığı çalışmalarla Akıllı Ulaşım Sistemi’ndeki teknolojik gelişmelere yön veren İSBAK; aralarında Türkiye’nin ilk yerli sinyalizasyon sistemi de olmak üzere pek çok yeniliğe imza atmakta ve kendi teknolojik devrimini yapmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni dönem vizyonu olan  ‘Akıllı Şehir İstanbul’ projesini yürüten İSBAK kurumsal dönüşümünü de bu vizyon çerçevesinde gerçekleştirmiştir.  Akıllı Ulaşım Sistemlerindeki tecrübesini Akıllı Şehir çözümlerine aktarmak için misyon, vizyon ve değerlerini yenileyen İSBAK’la ilgili daha fazla bilgi için; www.isbak.istanbul

NETAŞ Hakkında

NETAŞ iletişim ve bilgi teknolojileri sektöründe inovatif ve uçtan uca sistem entegrasyon ve teknoloji servisleri sunmaktadır. NETAŞ, 50 yıllık başarılı geçmişi ve deneyimli ArGe ekibiyle teknoloji danışmanlığından satış sonrası hizmetlere kadar Türkiye, Kuzey Afrika, CIS ve Asya-Pasifik pazarlarında faaliyet göstermektedir. Şirket, telekom operatörleri, kamu ve özel kuruluşlar ve savunma sektörü için mobil genişbant, siber güvenlik, bulut çözümleri, yönetilen servisler, savunma iletişimi teknolojileri, GSM-R, ICT entegrasyon servisleri ve özel yazılım geliştirme gibi farklı alanlarda yeni nesil iletişim çözümleri sunmaktadır. Borsa İstanbul’da hisseleri işlem gören  (NETAS) NETAŞ’la ilgili daha fazla bilgi için; www.netas.com.tr

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020