Bugün birçok kritik iş uygulaması açık bulutun dışında çalışıyor. Cloudflight verilerine göre, bu uygulamaların yüzde 60 ila 80’i özel bulutta ya da kurum içi sunucularda koşuyor. Diğer yandan eski uygulamaları modernleştirmek ve buluta taşımak da bir trend olarak göze çarpıyor. Cloud-native adı verilen ve bulutta koşmak üzere tasarlanan uygulamaların geliştirilme süreçleri de buna eklenince, buluta geçiş ve dijital dönüşümü tamamlama çalışmaları, BT ekiplerinin ve geliştiricilerin ciddi zamanını alıyor. Oysa bu süreçleri kolaylaştırabilecek çözümler var. Bunların en başında da VMware Tanzu geliyor.

Modern uygulamalar için VMware Tanzu ürün ailesi kapsamlı bir çözüm sunuyor. Kubernetes Grid, Mission Control ve Application Catalog ürünleriyle farklı alanlarda veya uygulama senaryolarında BT ekiplerini ve geliştiricileri destekleyen Tanzu, iş süreçlerini de hızlandırıyor.

Netaş’ın uzman danışmanlarıyla özellikle bulut ortamındaki ürün geliştirmeye katkı sağlayan VMware Tanzu, son dönemin en gözde konularından biri olan uygulama modernizasyonu için etkili bir çözüm sunuyor.

VMware Tanzu ürün ailesi

Cloud-native uygulamalar, mikroservisler ve eski (legacy) uygulamalar konusunda yetkin yazılım ve test ekiplerinin desteği ile kullanabileceğiniz VMware Tanzu ürün ailesinde aşağıdaki sürümler yer alıyor.

  1. Basic Edition

Giriş seviyesi olarak görebileceğiniz bu paket ile mevcut sanal makine sisteminize kolayca container cluster’ı ekleyebilirsiniz. Kendi geliştirdiklerinden ziyade standart uygulama kullananlar ve kendi konumlarındaki sunucularda konteyner çalıştıranlar için bu paketin daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

  1. Standard Edition

Çoklu bulut ortamında çalışan işletmeler için bu paket daha uygun. Bunun sebebi ise merkezi yönetim olanağı sunması. İster açık bulut ister veri merkezinde olsun tüm Kubernetes cluster’ları için tam otomasyon ve standardizasyon sağlanıyor.

  1. Advanced Edition

Kendi uygulamalarınızı geliştiriyorsanız ve tüm süreçlerin Tanzu ile yönetilebilmesini istiyorsanız, gelişmiş sürüm size daha uygun.  Modüler özellikleri sayesinde modern DevSecOps süreçlerine uygun şekilde yönetim, otomasyon ve koruma sağlayabiliyor.

Tanzu kataloğundaki zengin servisler ile uygulama modernizasyonu kolaylaşıyor

VMware Tanzu, açık kaynaklı Kubernetes sistemini baz alan çok sayıda servis içeriyor. Aralarında Application Service, Build Service, App Catalog, Data Service, K8S Grid, Mission Control, Observability, Service Mesh, Labs’in de yer aldığı servisler, BT ekiplerini ve geliştiricileri destekleyerek iş süreçlerini hızlandırıyor.

Bu servisler arasında en çok öne çıkanlardan biri olan Tanzu Mission Control, Kubernetes altyapılarının ve farklı bulut ortamlarında koşan uygulamaların genel ve güvenlik operasyonlarının merkezi olarak yönetilmesini sağlayan bir platform.

Tanzu Application Catalog ise, uygulama bileşenleri, veritabanları ve runtime’ları içeren açık kaynaklı çok sayıda modül ile geliştiricilerin işini kolaylaştırıyor. Bu kataloğun zengin içeriği kadar önemli bir avantajı da birçok platformda test edilen konteynerlerin düzenli olarak kontrolden geçmesi.

Özetlemek gerekirse, VMware Tanzu çözümleri ile aşağıdaki avantajları elde etmek mümkün:

  • Konteynerde çalışan uygulamalar için uygun geliştirme ortamı ve araçlar
  • Kurum içi, özel bulut ya da açık bulutu destekleyen mimari ve araçlar
  • Konteynerleri ve bunlara ait mikroservis tabanlı uygulamalarını izleme ve yönetme servisleri
  • Entegre kullanılabilecek açık kaynaklı, güncel ve test edilmiş 3. Parti modüller
  • DevSecOps pratiklerine uygun tasarlanmış yapı

VMware Tanzu ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için https://netas.com.tr/vmware-tanzu/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020