ArGe, Küresel Deneyim, Yerellik, Global Çapta Geniş Servis ve İş Ortaklık Ağı

Bulut bilişim, mobilite, IoT, büyük veri, yapay zeka ve ileri analitik gibi teknoloji dünyasındaki gelişmeler, yıkıcı şekilde dijital dönüşümü yönlendiriyor. Fiziksel ve dijital dünyayı her geçen gün birbirine daha da bağımlı hale getiren bu teknolojiler; sağlık, perakende, ulaşım, eğlence, kamu, bankacılık, üretim ve eğitim dahil olmak üzere neredeyse tüm sektörlere; daha iyi performans, daha hızlı pazara çıkma imkanı ve artan müşteri deneyimi sunuyor.

Ancak, giderek karmaşık hale gelen bilgi ve iletişim teknolojileri ortamını yönetmek CIO’lar için ciddi bir yük haline geldi.

Her teknolojiye uygun yetkin insan kaynağı bulmak ve bu insan kaynağını sürekli olarak teknolojideki gelişmeler paralelinde eğitimlerle desteklemek hem zaman hem de maliyet açısından zorlarken, rutin iş sürekliliğini sağlayabilmek için harcanan zaman nedeniyle katma değerli projeler geliştirmeye odaklanamamak da bir diğer sorun olarak CIO’ların karşısına çıkıyor.

Artan maliyet baskısı, iş sürekliliğinin hayati önemi, rekabet için katma değerli projeler geliştirme zorunluluğu gibi nedeniyle; alınan hizmet kadar ödeme imkanı ile sunulan yönetilen hizmetlere olan ilgi de son dönemde artış göstermeye başladı. Dünya çapında yapılan çeşitli araştırmalar da önümüzdeki dönem bu büyüme trendinin artarak süreceğini ortaya koyuyor.

Elbette şirketlerin, bilgi ve iletişim teknolojisi altyapısını, verilerini ve süreçlerini bir iş ortağına emanet etmesi oldukça stratejik bir karar. Bu nedenle doğru iş ortağı seçiminde yetkinliklerin ve deneyimlerin sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi önemli.

Bu noktada beş önemli yetkinliğe dikkat çeken Netaş Kurumsal Pazarlar Genel Müdürü Selda Parın, şunları kaydetti;

Arkasında şirketlere özel olarak hızlı şekilde çözüm ve ürün geliştirecek yetkin bir ArGe gücünün bulunması, sistem entregratörü deneyimi altında uluslararası teknoloji markaları ile derin işbirliği bulunan bir iş ortağı ile hareket etmek önemli. Aynı şekilde küresel alanda deneyim sahibi, yerel iş kültüre uygun olarak esnek çalışmayı destekleyen, gerek ulusal gerekse global çapta geniş servis ağına sahip olması da iş ortağını seçerken diğer önemli kriterler.

Köklü ArGe’ye sahip Türkiye’nin en kapsamlı sistem entegratörü olarak Türkiye’nin dijital dönüşümde referans olan projelerdeki deneyimimizle kurum ve kuruluşlara yönetilen servisler alanında da destek oluyoruz. Yüzlerce mühendisimizle şirketlerin ihtiyaçlarına uygun çözümleri en yeni teknolojilere göre geliştirebiliyor; Cisco, SAP, Microsoft, Amazon gibi 120’ye yakın iş ortağımızın yetkinlikleri ile donatılmış insan kaynağımızla 7X24 uçtan uca NOC ve SOC hizmeti veriyoruz. Türkiye’nin 81 ilindeki yaygınlığımızın yanı sıra yurtdışındaki ofislerimizle de şirketlerin yurtdışındaki iş ortağıyız. Türkiye’de çalışma şartlarına uyum göstererek; durumlar özelinde hız, kolaylık ve esneklik sağlıyoruz.

Çölde dev veri merkezleri

Başta enerji ve müteahhitlik firmalarının uluslararası pazarlardaki iş ortağı olarak bugüne kadar çok sayıda proje üstlenen Netaş’ın deneyim alanı Afrika’ya kadar uzanıyor.

Netaş, dünyanın sayılı, kıtanın ise en büyük petrol şirketi Sonatrach’ın bulut üzerinden dijital dönüşümünü sağlayacak, altı veri merkezinin kurulup teslim edilmesini kapsayan projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında çölde dört farklı şehirde, 20’den fazla kişiden oluşan proje ekibiyle Netaş, 6 veri merkezi kurulumu gerçekleştiriyor. Yaklaşık 120 bin çalışanı bulunan ve Cezayir’in gayrı safi yurtiçi hasılasının yüzde 30’unu tek başına üreten Sonatrach’ı geleceğe taşıyan bu önemli proje sayesinde; şirketin IT altyapısında operasyonel maliyetin düşürülmesi, veri merkezlerinin kolay ve tek elden yönetimi, altyapının tümüyle yenilenmesi ve uçtan uca güvenlik hedefleniyor. Projenin sonunda Sonatrach’ın dağıtık durumda bulunan IT altyapısı konsolide edilip standart hale getirilerek yeni teknolojilere kolayca entegre edilebilecek esnekliğe sahip, genişletilebilir ve basit bir yapıda olacak.

1-Köklü ArGe

Şirketlere özel olarak hızlı şekilde çözüm ve ürün geliştirecek yetkinlikte

2-İş ortaklık ağı

Türkiye’nin en kapsamlı sistem entegratörü kimliği altında 120’ye yakın iş ortağının yetkinlikleri ile donatılmış insan kaynağı.

3-Ulusal ve uluslararası yaygınlık

Türkiye’nin 81 ilinde; Kazakistan, Azerbaycan, Cezayir, Gürcistan ofisleriyle yurtdışında da hizmet.

4-Küresel Deneyim

Türk şirketlerinin yurtdışındaki bilişim ve iletişim teknolojilerindeki iş ortağı

5-Yerel çalışma kültürü

Türkiye’deki çalışma kültürüne uygun olarak esneklik ve kolaylık sağlayan hizmet anlayışı.

Yönetilen Hizmetler ile iş sürekliliği 7×24 garanti altında

1- 7×24 İzleme:

Şirketlerin iş süreçlerinin temeli olan BT sistemlerinin tüm katmanları uçtan uca 7×24 izlenir. Bu katmanlardaki olası problemler önceden tespit edilir ve soruna proaktif olarak müdahale edilir.

2- Network Yönetimi

Network altyapı bileşenleri, Ağ Operasyon Merkezi tarafından 7×24 uzaktan izlenir, yönetilir ve sistemin sağlıklı çalışması garanti altına alınır. Bu kapsamda ilgili cihazlardaki; olası performans kayıpları tespit edilip müdahale edilir, konfigürasyonla gerekli değişimler yapılır, cihazların güncelleme çalışmaları yapılır.

3- Sistem Yönetimi

İşletim Sistemi Yönetimi, Antivirüs Yönetimi, E-Mail Servisleri, Veritabanı Yönetimi, Orta Katman Yönetimi, Sanallaştırma Yönetimi gibi Sunucu bileşenleri için yapılandırma, izleme, kritik yama yönetimi, minör güncellemeler, sistem onarımı, sistem bazında log takibi, kullanıcı yönetimi ve yetkilendirme, performans takibi ve iyileştirme işlemleri gerçekleştirilir.

4- Uygulama Yönetimi:

Mailing sistemleri, ERP, CRM, BPM Sistemleri, ISS Servisleri Yönetimleri gibi müşteri gereksinimleri baz alınarak geliştirilen özel çözümler sunulur. Ayrıca müşterilerin ihtiyaçlarına uygun uçtan uca çözüm de oluşturulabiliyor. Yardım Masası sayesinde de müşteri sorunları kaydedilip, tekrarlayan hatalar için çözümler geliştirilmektedir.

5- Veri merkezi tasarım, kurulum ve taşıma:

İş süreçleri ve işleyişin temelini oluşturan Veri Merkezleri konusunda çözüm ve danışmanlık sağlanır. Veri Merkezlerinde; şirketin IT altyapısının analiz edilmesi, kaynakların optimize edilmesi, ilgili sistemlerin barındırılması için gerekli Veri Merkezi altyapılarının tasarlanması, verinin tasarlanan bu yapılara taşınması konularında anahtar teslim süreçlerin yönetimi ve danışmanlığı yapılır.

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020