Türkiye’nin lider sistem entegratörü Netaş, 10 yılda 10 kat büyüyerek, satış gelirlerini 100 milyondan 1 milyar TL’nin üzerine çıkardı. Netaş, Fortune Türkiye’nin yaptığı araştırmada, 2015 satışlarıyla, ülkedeki en büyük 500 şirket arasında geçen yıla göre 48 sıra birden yükselerek 159’uncu oldu. Şirketlerin konsolide finansal tablolarının esas alındığı listede, kârlılığını geçen yıla göre %207 artırarak 31’inci sırada yer alan Netaş, ihracatta TL bazında %22 büyüyerek 171’inci sıraya yükseldi. Şirketlerin yıl içinde ana faaliyetleriyle ilgili elde ettiği gelirleri kapsayan araştırmadaki borsaya açık şirketler arasında ise gelirlerine göre 50’nci, hisse başına kâr değişiminde %189 artışla 40’ıncı sırada yer aldı.

Konuyla ilgili bilgi veren Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, “Tüm bu sonuçlar, çizdiğimiz vizyon doğrultusunda Netaş’ı ülkemizin ve bölgenin dünya standartlarında çalışan sistem entegratörü yapma yolunda emin adımlarla yürüdüğümüzü gösteriyor. 2015’te toplam satış gelirlerimizde %36’lık artış yakaladık. Uluslararası pazarlara özellikle Kuzey Afrika’ya yaptığımız yatırımlar, bu sonuçlara önemli katkı sağladı ve sağlamaya devam ediyor. 2015’te satış gelirlerimizin %20’sini uluslararası pazarlardan elde ettik. Kuzey Afrika ve Asya’daki telekom operatörleri, kamu kurum ve kuruluşları ile inşaat sektörüne yönelik uçtan uca katma değerli çözümler ve yönetilebilir servisler sunmak üzere yoğun faaliyetlerde bulunuyoruz. 2016’nın ilk yarısında, Cezayir’de 51,4 milyon dolar hacminde bir ihaleyi kazandık. İki yıl içerisinde tamamlanması planlanan proje; Cezayir’deki 5 şehirde toplam 6 veri merkezinin tasarlanmasını, kurulmasını ve devreye alınmasını içeriyor.” dedi.

Altay, 2015’in ArGe faaliyetlerini artırıp, ekibi nicelik ve nitelik olarak geliştirdikleri bir yıl olduğunu belirterek şunları ekledi: “2016’da mobilite, 4.5G, siber güvenlik, nesnelerin interneti ve kurumsal yazılım gibi teknolojileri ürünleştirmeye ve ticarileştirmeye ağırlık veriyoruz. Son 3 yılda yaklaşık 140 patent başvurusunda bulunduk. Netaş, ülkemizde sektörün üzerinde bir büyüme gerçekleştiriyor. Küresel bilişim teknolojileri pazarındaki gelişmelere paralel olarak, teknoloji ürün ve servislerinin toplam gelirlerimizdeki oranını artırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde, 50 yıla dayanan tecrübemiz, yetkinliklerimiz, bilgi birikimimiz ve vazgeçilmez temel değerlerimizle, şirketimizi ulusal ve uluslararası pazarlarda daha da başarılı kılacağımıza yürekten inanıyorum.”

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020