Netaş, dünya telekomünikasyon devi hissedarı ZTE’nin teknolojilerini Türkiye’de üreterek milli sermayenin içeride kalmasına katkı sağlayacak adımı attı. Netaş, ZTE’nin FTTx fiber altyapı sistemlerini üretmek için gerekli hazırlıklarını tamamlayıp Yerli Malı Sertifikası’nı aldı.

Netaş’ın 52 yıldan bu yana Türkiye’ye 4 milyar dolara yakın tasarruf sağladığı yerlileştirme çalışmalarını ana hissedarı ZTE ile daha da ileriye götüreceğini belirten Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, “Ülkemize ArGe ve sistem entegratörü gücümüzle sağladığımız katkıları ana hissedarımız ZTE ile yeniden başlattığımız yerlileştirme stratejimizle daha da artıracağız. ZTE’nin teknolojilerini, yerli malı olarak ülkemizde üreterek milli sermayenin içeride kalmasına katkı sağlayacağız” dedi.

Netaş, ana hissedarı dünya telekomünikasyon devi ZTE’nin teknolojilerini Türkiye’de üretmek için harekete geçti. Netaş, ArGe ve sistem entegratörü yetkinliklerini katarak İstanbul Orhanlı üretim tesisinde ürettiği ZTE’nin FTTx fiber altyapı sistemleri için İstanbul Sanayi Odası’ndan “yerli malı” sertifikası aldı. Böylece Türkiye’nin ilk yerli 4.5G baz istasyonunu tasarlayan Netaş, 5G ve ötesi teknolojilerin altyapısı için gerekli olan fiber altyapılar için yerli çözümler sunarak ülke ekonomisine sağladığı katkıyı artırmayı hedefliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Ağustos ayında ticaret açığının düşürülmesine katkı sağlamak amacıyla açıklanan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nda katma değerli, orta-yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkanlarla üretilmesinin teşvik edileceği belirtilmişti.

Altay: “Netaş markasıyla ürettiğimiz ZTE teknolojilerini ihraç edeceğiz.”

CEO’su C. Müjdat Altay; “Yerlileştirme çalışmalarımızla 52 yıldan bu yana Türkiye’ye 4 milyar dolara yakın tasarruf sağladık. Ülkemize ArGe ve sistem entegratörü gücümüzle sağladığımız katkıları, ana hissedarımız ZTE ile yeniden başlattığımız yerlileştirme stratejimizle daha da artıracağız. Bu sayede kendi mühendislik kabiliyetimizle ArGe çalışmalarımıza devam ederken ZTE’nin dünya teknolojilerine yön veren telekom teknolojilerini ülkemize ithal etmeden kazandıracağız. ZTE’nin teknolojilerini Netaş markasıyla “yerli malı” olarak Türkiye’de üreterek milli sermayenin içeride kalmasına katkı sağlayacağız. Bir sonraki adımda ise amacımız Netaş markasıyla ürettiğimiz ZTE teknolojilerini, varlık gösterdiğimiz uluslararası pazarlara ihraç etmek” diye konuştu.

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020