Netaş, BTHaber Şirketler Grubu tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi (Bilişim 500) Araştırması’ndan 7 ödülle döndü.  Bilişim 500’de, Türkiye’nin En Büyük Sistem Entagratörü seçilmesinin yanı sıra Sistem Entegratörü kategorisinin Yazılım ve Donanım alt kategorilerinde de birinciliği alan Netaş aynı zamanda ArGe, Sektörel Yazılım, Yazılım İhracatı ve Ağ Donanımı kategorilerinde de Türkiye’nin ilk bilişim şirketi seçildi. Netaş, Türkiye’nin ilk 500 Bilişim Şirketi ana listesindeki yerini ise 2015’ten bir basamak daha yükselterek 18’inciliğe çıkardı.

Netaş, geleneksel Bilişim 500 araştırmasında 7 ödül kazandı. Sistem Entegratörü kategorisinde hem genel, hem yazılım hem de donanım kategorilerinde Türkiye’nin en büyüğü seçilen Netaş, Sektörel Yazılım ve Ağ Donanımı kategorilerinin de Türkiye lideri oldu. Netaş’ın Bilişim 500’den aldığı en anlamlı ödüller ise “En Çok ArGe Yatırımı Yapan Şirket” ve “Türkiye’nin Yazılım İhracatı” kategori birincisi ödülleri oldu.

Alınan ödülleri yorumlayan Netaş’ın CEO’su C. Müjdat Altay, “Bugün 50. yılını kutlayan ve bunu küresel çapta iddialı projelere imza atan bir Netaş varsa, bunun ana nedeni şirketimizin DNA’sında yer alan ArGe kültürümüzdür. 50 yıldır bilgi ve iletişim teknolojilerinde derinleşerek Türkiye’nin dijital dönüşümüne, modernizasyonuna öncülük ediyoruz. Gücümüzün arkasında inovasyon anlayışımız bulunuyor. Türkiye’nin kendi teknolojisini üretmesi, bunu özgün bir şekilde yapabilmesi için en önemli unsurlardan birinin ArGe ve inovasyon olduğuna inanıyoruz.

Bilişim 500 Araştırması’nda sistem entegrasyonundan yazılım ve ağ donanımına çok değerli ödüller kazandık. Ancak bizim için en özeli kuşkusuz, inovasyon ve ileri teknoloji üretimine ayırdığımız kaynak ile bu sayede kazandığımız başarıları da tamamlayan “En Çok ArGe Yatırımı Yapan Şirket” ve “Yazılım İhracatı Liderliği” ödülleridir” dedi.

Türkiye’de Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin ArGe Şampiyonu Netaş

Bilişim 500 Araştırması’nda bu yıl ilk defa gerçekleştirilen PLUS uygulaması kapsamında kendi alanında veya bölgesinde güçlü konumda olan genç şirketler, Ar-Ge yapan şirketler ve Anadolu firmaları da değerlendirildi. Netaş, bu kategoride Türkiye’nin En Çok ArGe Yatırımı Yapan Şirketi seçildi. Ödülü Netaş adına  Taşıyıcı Ağ Sınıfı Teknolojileri Kıdemli Direktörü Burak Şalk aldı.

Türkiye’nin telekom alanındaki ilk özel ArGe’sini 1973 yılında kuran Netaş, bugün ise VoIP ve multimedya teknolojilerinde dünyada ilk 10 arasında, Dijital Sinyal İşleme (DSP) alanında ise bölgenin en büyüğü olan laboratuvarlarında 700’ü aşkın mühendisle yeni nesil teknolojiler geliştiriyor. Temel bant ünitesini kendi laboratuvarlarında Netaş’ın geliştirdiği, Türkiye’nin ilk milli baz istasyonu ULAK projesinde Türkiye’yi mobil geleceğe taşımak üzere ortaklarıyla çalışan Netaş, ArGe Merkezinde VoIP alanında Türkiye’nin ilk yerli siber güvenlik çözümlerini de geliştirip Nova markası altında pazara sundu.

Yazılım ihracatı liderliği yine Netaş’ta

Bilişim 500 Araştırması’nın Yazılı İhracatı kategorisinin birincisi Netaş seçildi. Son 10 yılda 7. kere aynı unvanı kazanan Netaş’ın bu kategorideki ödülünü şirketin CFO’su M. İlker Çalışkan aldı. Araştırmaya göre 2016 yılında Türkiye’nin toplam yazılım ihracatı gelirleri bir miktar düşüş sergilese de Netaş bu segmentteki gelirlerini artırarak kategorideki yerini korumayı başardı. Netaş, Bilişim 500 Araştırması’nın “Sektörel Yazılım Gelirlerine Göre İlk 15 Şirket” sıralamasında da Türkiye birinciliğini kazandı. Netaş adına bu ödülü ise ArGe Kıdemli Direktörü Bülent Kemal Kutlu aldı.

Sistem Entegratörlüğü kategorilerinin tamamında liderlik Netaş’ın oldu

Netaş Bilişim 500 Araştırması’nın Sistem Entegratörlüğü kategorilerinin tamamında Türkiye lideri oldu. Sistem Entegratörü, Sistem Entegratörü-Yazılım ve Sistem Entegratörü-Donanım kategorilerinin en büyüğü seçilen Netaş, böylece Türkiye’de ve yakın coğrafyada elde ettiği büyük ölçekli sistem entegrasyon başarılarının karşılığını aldı. Netaş, Bilişim 500’de son olarak Ağ Donanımı kategorisinde de Türkiye birincisi seçildi.

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020