2022 yılı 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Netaş, çeyrek bazda gelir ve sipariş rakamında son altı yılın, FVÖK’te ise son beş yılın en yüksek performansına ulaştı.
Bilgi ve telekomünikasyon teknolojilerinde Türkiye’nin en köklü şirketi Netaş, 2022 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Netaş, çeyrek bazda gelir ve sipariş rakamında son altı yılın, faiz ve vergi öncesi kârda (FVÖK) ise son beş yılın en iyi performansını gösterdi. Bununla birlikte şirketin operasyonel giderleri de üçüncü çeyrek bazında altı yılın en düşük seviyesine indi.

Finansal göstergelere göre Netaş, yılın dokuz aylık döneminde satış gelirlerini yüzde 80 artırarak 2.630 milyon TL’ye, alınan sipariş miktarını yüzde 113 artışla 2.795 milyon TL’ye, kayıtlı siparişlerini ise yüzde 87 oranında yükselterek 2.338 milyon TL’ye çıkardı. Bununla birlikte geçen yılın ilk dokuz aylık döneminde şirketin yüzde 4,5 seviyesinde gerçekleşen brüt marjı önemli bir sıçramayla yüzde 9,2 seviyesine, brüt karı ise yüzde 268 artarak 243 milyon TL’ye yükseldi.

FAVÖK marjı 571 baz puan artışla yüzde 4 seviyesinde gerçekleşen Netaş, 2022 yılının dokuz ayında 93 milyon TL FAVÖK açıkladı. Buna ek olarak, şirketin operasyonel giderlerinin satışlara oranı bir önceki yılın dokuz aylık dönemine göre yüzde 11 seviyesinden yüzde 9 seviyesine geriledi. Diğer faaliyet gelir ve giderlerinden arındırılmış FVÖK (Faiz, Vergi Öncesi Karı) ise 19 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.

Netaş CEO’su Sinan Dumlu, “Uygulamaya koyduğumuz büyüme stratejimizle bir yıl gibi kısa sürede finansal göstergelerimizde önemli gelişmeler gösterdik. Bu dönemde, satış gelirlerimizin yüzde 61’ini, siparişlerimizin ise yüzde 60’ını sistem entegrasyonu hizmetlerimiz oluşturdu. Bu iş birimimiz, yüzde 2’den yüzde 10’a yükselttiği brüt kar marjı sayesinde şirketimizin karlılığına önemli katkı sağladı. Telekom segmenti, satışlarda yüzde 29, siparişlerde ise yüzde 30 pay ile sistem entegrasyonunu takip etti.

Önümüzdeki dönemde de, dijital dönüşümün beş sütunu olarak belirlediğimiz, “Uygulama Dönüşümü, Ağ dönüşümü, BT Altyapı Dönüşümü, Uç Cihaz Dönüşümü ve Güvenlik Dönüşümü” alanlarındaki bütünsel yaklaşımımız ile tüm paydaşlarımıza en doğru çözümleri sunmaya devam edeceğiz” dedi.

ArGe ürün ve yetkinliklerimizle akıllı ulaşımda varlığımızı artırıyoruz

Sinan Dumlu, Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojilerinde en deneyimli ArGe’sine sahip olduklarının altını çizerek, Bilgi Teknolojileri, Telekomünikasyon Teknolojileri ve Savunma Teknolojileri alanlarına odaklanmaya devam ettiklerini söyledi. Dumlu şunları kaydetti; “Telekomünikasyon sektörü için LTE BBU, savunma sektörü için dost düşman tanıma ve gemi haberleşme sistemleri geliştirmeyi sürdürüyoruz. Diğer yandan akıllı ulaşım alanındaki çalışmalarımıza yeni işbirlikleri ile devam ediyoruz. Akıllı Ulaşım çözümleri geliştiren firmalarla Netaş ArGe’sinde geliştirdiğimiz V2X (araçtan her noktaya haberleşme) araç üstü birim entegrasyon çalışmalarını başlattık. Ayrıca Sabancı Üniversitesi’nin “Akıllı Kampus Projesi”nde de bu çözümüz ile yer alıyoruz.

Öte yandan, otomotiv elektroniğinde Türkiye’nin tek ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) üreticisi olan, ulusal ve global pazarların en büyük markaları ile iş birliği içinde ArGe ve seri üretim yapan Ortem firması ile işbirliği sözleşmesi imzaladık. Otomotiv sektöründe önemli bir adım olan bu işbirliğinin devamında gerek V2X gerekse diğer ArGe ürün ve yetkinliklerimiz ile hem yerel hem de global anlamda büyümek istiyoruz.”

Üyesi olduğumuz Türkiye konsorsiyumu, sağlık alanındaki 5G projesi ile AB’den destek aldı

Sinan Dumlu: “Netaş olarak Türkiye konsorsiyumunda yer aldığımız, uluslararası ‘AlCom4Health’ projesi, Avrupa Birliği İnovasyon Programı EUREKA’dan hibe desteği aldı. 4 farklı ülke ve 9 proje ortağının yürüttüğü “AICom4Health” projesi, sağlıklı ve akıllı şehirler için yeni nesil 5G teknolojileri ile desteklenen bir yönetim platformunun hayata geçirilmesini hedefliyor. Proje ile sağlık alanındaki kriz yönetiminde yapay zekâ tabanlı uygulamaların 5G altyapısıyla çalışması sağlanacak” dedi.

Test hizmetleri ve ürünlerinde müşteri sayımız artıyor

Netaş ArGe’sinin kendi içinde geliştirdiği ve ölçeklendirdiği test hizmetlerindeki müşteri sayısını bu çeyrek daha da artırdıklarını ifade eden Sinan Dumlu, “Finans ve telekom sektörlerinin yanısıra savunma sektörü ve teknoloji alanında yeni müşteriler kazanarak test hizmetleri müşteri sayımızı artırmaya devam ediyoruz.

Ayrıca, bu dönemde özel bir sigorta şirketi mobil cihaz test ürünümüz VisiumFarm lisansını yenilerken, gıda sektöründen bir şirket “Visium Load” ürünümüzü kullanmaya başladı. Diğer yandan, otomobil, tüketici teknolojileri, havayolu ve online ticaret olmak üzere farklı sektörlerden firmalara pentest güvenlik hizmeti verdik. Ülkemizin en büyük bankalarından birinin sistem modernizasyon testini de başarıyla tamamladık.” diye konuştu.

Telekomünikasyon teknolojilerinde sipariş miktarımız yüzde 118 arttı

Telekomünikasyon teknolojilerinde ana hissedarları ZTE ile büyümeye devam ettiklerinin altını çizen Dumlu, bu dönemde telekom segmentinde alınan sipariş miktarının %118 oranında artarak 833 milyon TL’ye yükseldiğine dikkat çekti. Dumlu, “Segmentin satış gelirleri aynı dönemde geçen yıla kıyasla %101 artarak 753 milyon TL’ye çıktı. Bu büyümede tüketici cihaz siparişlerinin önemli bir katkısı oldu. Internet hattı üzerinden TV kanalları, dizi ve filmlerin yüksek HD kalitesinde izlenebilmesini sağlayan ZTE IP STB cihazlarının satışlarını gerçekleştirdik. Öte yandan, kablosuz internet bağlantısını yüksek hız ve performansla sunan WiFi-5 ve bina içi kapsamada güçlü performans sağlayan WiFi-6 destekli fiber modem tedariği anlaşmaları imzaladık. Bununla beraber altyapı teknolojileri ve çözümleri için kritik öneme sahip ISP’ler ile GPON, DWDM, distribütörlerle ise LTE router ve modem projelerini yürütmeye devam ettik” dedi.

ZTE Üniversitesi ile işbirliğimiz bu çeyrekte hayata geçti

Türkiye içerisindeki müşterilerimizin yanı sıra, yurt dışındaki ZTE müşterilerine de yetişmiş Netaşlı insan kaynağımızla eğitimler vermeye başladık. Elde ettiğimiz başarılı sonuçlar neticesinde her geçen gün yeni eğitim talepleri alıyoruz.

5G ve kesintisiz iletişim için “Yerli Güç Kaynağı” çözümleri geliştirdik

“Milli sermayemizin yurtiçinde kalmasına katkı sağlamak amacıyla ZTE’nin dünyada en çok tercih edilen yeni teknolojilerini Türkiye’de yerlileştirerek üretmeye devam ediyoruz” diyen Dumlu şunları kaydetti: “Yerlileştirme çalışmalarımız kapsamında, kesintisiz iletişim için kritik olan DC Doğru Akım Güç Ünitesi ve Akıllı Lityum Akü Modülü’nü Netaş Teknoloji Üretim Merkezimizde üreterek “Yerli Malı Sertifikası” aldık. Böylece yerlileştirdiğimiz ZTE ürünlerinin sayısını yediye çıkardık.

DC Doğru Akım Güç Ünitesi ve Akıllı Lityum Akü Modülü, gerek baz istasyonlarında gerekse GSM santrallerinde enerji sağlamak ve herhangi bir enerji kesintisinde servis sürekliliğini devam ettirebilmek için kullanılıyor. Sağlıktan finansa, enerjiden ulaşıma kadar birçok sektörü yapay zeka, nesnelerin interneti, robotik, otonom uygulamalar ile dönüştürmeye hazırlanan 5G için sürdürülebilir enerji hayati önem taşıyor. Bu anlamda, yerli Netaş DC Doğru Akım Güç Ünitesi, 2G,3G ve 4.5G’nin yanı sıra 5G’ye uyumlu çalışan tüm cihazlara enerji sağlıyor. Yerli Netaş Akıllı Lityum Akü ise herhangi bir enerji sıkıntısı durumunda söz konusu cihazların belirlenen süreler boyunca kesintiye uğramadan aynı şekilde servis verebilmesine imkan tanıyor. Sözkonusu ürünlerin yerlileştirilmesi sayesinde, gelecek talepler doğrultusunda standart ürünlere göre daha esnek, hızlı çözümler sunulabileceğiz.”

Bilişim Destek Hizmetleri şirketimiz BDH, sektördeki etkinliğini artırmaya devam ediyor

Sinan Dumlu, bilişim destek hizmetleri alanında BDH ile büyümelerini sürdürdüklerini belirterek, “BDH, global bir PC üreticisinin server parçalarının Türkiye’de depolanması ve dağıtımının yapılması hizmetlerini vermeye başladı. Ankara ve İstanbul illerinde “7 gün 24 saat sipariş” ve “4 saat sonra parça teslimi” gibi iddialı taahüdütleri ile lojistik kabiliyetini pazarda niş bir hizmete dönüştürdü. Diğer yandan, yine bir global üretici ile birlikte Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri için iki binin üzerinde ince istemci (Thinclient) kurulumunu 1.5 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirdi” dedi.

Benzer İçerikler

Tüm Hakları Saklıdır – © Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 2020